Národnú banku o povolenie na túto finančnú operáciu. Inak by s najväčšou pravdepodobnosťou spáchal trestný čin. Nezávisle od seba nám to potvrdili dvaja právnici zaoberajúci sa obchodným právom.
Až do konca roku 2000 totiž platilo ustanovenie devízového zákona, podľa ktorého občan, ktorý prijíma úver od cudzieho občana v akejkoľvek mene (aj v korunách), potrebuje devízové povolenie.
Za konanie proti predpisom devízového hospodárstva - devízový delikt - ustanovuje devízový zákon sankciu 10 percent z prijatej pôžičky. Ak štátu vznikla peňažná škoda vyššia ako 20-násobok minimálnej mzdy, môže byť skutok posudzovaný ako trestný čin. Hrozil by zaň trest odňatia slobody od šesť mesiacov do troch rokov, peňažný trest alebo prepadnutie veci.
"Je to otázka prevozu peňazí na Slovensko. Ak prekročíte limit 150-tisíc korún, potrebujete na to povolenie Národnej banky Slovenska. Ak takéto povolenie nemali, tak očividne došlo k porušeniu devízového zákona," potvrdil advokát Pavol Hagyari.
Mečiarovo konanie však dnes už s najväčšou pravdepodobnosťou nie je možné potrestať vyšším trestom ako pokutou. "Devízový zákon sa od roku 1999 zmenil. Dnes už neplatí povinnosť žiadať povolenie na pôžičku od cudzinca, stačí ju len ohlásiť. Mečiarovo protizákonné konanie z roku 1999 by sa teda dnes neposudzovalo ako nebezpečné pre spoločnosť a nevzťahovali by sa naň ustanovenia trestného zákona," povedal právnik, ktorý si neželal byť menovaný.
"Sankcia závisí od toho, či ide o devízový delikt, alebo o trestný čin. Vyšetrovateľ a sudca to posúdia podľa spoločenskej nebezpečnosti. Výsledkom môže byť pokuta až do výšky desiatich percent hodnoty pôžičky alebo aj prepadnutie veci," myslí si Hagyari.
Povinnosť požiadať NBS o devízové povolenie zákon z roku 1999 neustanovoval, ak išlo o pôžičku medzi dvoma fyzickými osobami, ktorá nie je určená na podnikanie. Trestný čin teda Mečiar nespáchal, ak peniaze použil len na rekonštrukciu svojho rodinného domu. Mečiar sám však vyhlasuje, že pôžičku bude splácať zo svojich podnikateľských aktivít, dá sa teda predpokladať, že s požičanými peniazmi podnikal. Je tiež možné, že časť z nich použil na rekonštrukciu hotela Baračka, s ktorým podnikajú jeho deti.
Národná banka Slovenska môže informáciu, či ju Mečiar požiadal o povolenie uskutočniť transakciu, poskytnúť výlučne finančnej polícii. "Vo štvrtok sme dostali písomnú žiadosť finančnej polície a v zákonnej lehote jej odpovieme," povedal hovorca NBS Ján Onda.
Autor: mar, jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.