niekoľkokrát dali jasne najavo, že podporujú pozvanie Slovenska medzi členov aliancie," uviedol včera v rozhovore pre TASR Stapleton.
V tejto súvislosti vyjadril podporu USA pre široké rozšírenie aliancie v čo najbližšej dobe. Veľvyslanec zdôraznil, že Irak v posledných desiatich rokoch pravidelne porušuje rezolúcie OSN. Preto sa americký prezident George W. Bush snaží pre prípadnú vojenskú operáciu získať podporu iných krajín, aby išlo o aktivitu v širšom medzinárodnom meradle. "Spojené štáty sú naďalej pripravené viesť tieto aktivity," zdôraznil veľvyslanec. Stapleton pripomenul, že kandidátske krajiny svoj záujem stať sa členmi aliancie dali jasne najavo okrem iného práve tým, že sa aktívne zapojili do boja proti terorizmu. "Mnoho z nich poskytlo podporu USA v medzinárodnom boji proti terorizmu skôr, než sa stanú jej členmi. Preto si myslím, že práve táto forma spolupráce podporuje našu snahu prizvať do aliancie nových členov," zdôraznil Stapleton.
Vo svojom prejave na konferencii o rozširovaní Európy na Masarykovej univerzite v Brne Stapleton pripustil, že v prípade plánovaného útoku na Irak existujú medzi USA a Európou názorové rozdiely. Spojeným štátom sa podľa jeho slov vyčíta, že nepoznajú historické súvislosti, vidia veci čiernobiele a kladú malý dôraz na diplomatické rokovania.
"Politika nekonečných právnych vyjednávaní sa končí neúspechom a tragédiou, o čom sa Československo presvedčilo pred druhou svetovou vojnou," poznamenal veľvyslanec. ČR stojí podľa jeho slov v popredí boja s medzinárodným terorizmom. Spojené štáty preto očakávajú, že získajú podporu aj pre možné vojenské operácie v Iraku. Česko pôsobí v Afganistane, kam vyslalo poľnú nemocnicu, a ďalšia jednotka operuje v Kuvajte v rámci misie Trvalá sloboda. Vo vzťahu k celkovej výške vojenského rozpočtu bola ČR v tejto veci aktívnejšia, než niektorí starší členovia aliancie, poznamenal Stapleton. To je podľa neho dokladom, že Česi si uvedomujú dôležitosť boja proti terorizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.