summite sa ukázalo, že prístup krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie bude znamenať ich odchod zo združenia.
Ako povedal po vrcholnej schôdzke premiér Mikuláš Dzurinda, "mechanizmy v CEFTA sú také, že ktorákoľvek krajina kedykoľvek môže združenie opustiť". Dzurinda tak reagoval na novinársku otázku, ako sa vzájomne k sebe zachovajú členské štáty združenia v prípade rozdielnych termínov vstupu do únie. Podľa slovenského premiéra od budúceho roku sa formálne stane členom CEFTA Chorvátsko, ktoré "de facto medzi nami už je".
"Som presvedčený, že Maďarsko spolu s niektorými členmi združenia CEFTA vstúpi do únie už v roku 2004. Domnievam sa, že nájdeme mechanizmy na to, aby sme boli členmi únie a naďalej udržiavali čo najlepšie vzťahy s našimi terajšími partnermi," povedal maďarský premiér Péter Medgyessy.
V spoločnom vyhlásení premiérov sa uvádza spokojnosť so začatím bilaterálnych rokovaní o ďalšej liberalizácii poľnohospodárskeho obchodu, pričom intenzívnejšie budú rozhovory o vzájomnom uznávaní certifikátov a výsledkov skúšok. Na stretnutí ministrov poľnohospodárstva v Bratislave pred týždňom však práve v otázkach uznávania certifikátov nebol dosiahnutý pokrok.
Predsedovia vlád sa dohodli na podpore spoločných záujmov pri rokovaniach s Európskou úniou, ale aj so Svetovou obchodnou organizáciou. Naďalej však zostáva v platnosti základný postoj, a to individuálne rokovanie s úniou vrátane individuálneho prístupu.
Autor: lov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.