Renáta NÉMETHOVÁ & Marián KIZEK
Kresťansko-demokratické hnutie zvolilo v kampani namiestno mítingov osobný kontakt s voličmi. V sobotu dopoludnia sa líder KDH Pavol Hrušovský prechádzal po zeleninovom "pľaci" v centre Košíc, diskutoval s občanmi a odpovedal na ich otázky. Neodmietol ani rozhovor pre Korzár.
Čo považuje KDH za svoje najväčšie plusy počas účinkovania vo vládnej koalícii a prečo?
- Predovšetkým, KDH sa výraznou mierou zaslúžilo o stabilitu politickej scény na Slovensku. Splnili sme naše priority, ktoré sme našim voličom sľúbili pred minulými voľbami Slovensko uzavrelo základnú zmluvu so Svätou Stolicou, presadili sme rovnoprávne financovanie štátneho, súkromného a cirkevného školstva, pristúpili sme k reforme verejnej správy. KDH bolo úspešné aj pri svojich návrhoch na zníženie daní a odvodov a presadilo viaceré opatrenia na zníženie nezamestnanosti.
Keby sme sa teraz ocitli v roku 1998, čo iné by ste so svojimi terajšími skúsenosťami urobili ináč?
- Trval by som od samého začiatku na jasnejších dohodách medzi koaličnými partnermi. Tak by sme sa vyhli viacerým zbytočným nedorozumeniam.
Čo sa vám za uplynulé 4 roky účinkovania vo vládnej koalícii nepodarilo presadiť?
- Predovšetkým musím povedať, že našu prácu vo vláde aj v parlamente považujem za dobrú, pretože priniesla konkrétne výsledky. Ak ma niečo naozaj mrzí, je to skutočnosť, že sa nám zatiaľ nepodarilo nájsť dohodu o výraznejšom znížení daní a reforme systému dôchodkového zabezpečenia. Som si však istý, že v ďalšom volebnom období sa nám to podarí.
Na koľko percent ste splnili predvolebné sľuby z roku 1998?
- Splnili sme to najdôležitejšie: Slovensko dohnalo zameškaný čas a dnes stojíme na prahu dverí do Európskej únie a NATO. Obnovili sme demokraciu a zbavili občanov strachu. Otvorili sme dvere zahraničným investorom. To boli najdôležitejšie sľuby, ktoré sme voličom v roku 1998 dali a tieto sľuby sme splnili.
S akým programom a dôrazom na aké hodnoty chce KDH osloviť voličov?
- Chceme, aby sa Slovensko stalo dobrým miestom pre život. Chceme dať našim rodinám istotu a odvahu víťaziť. Na našich stretnutiach s ľuďmi hovoríme o nádeji bezpečného Slovenska a hovoríme aj o budúcnosti.
Čo konkrétne, jednu vec, ktorú nemá podľa vás žiadna iná strana, by ste z vášho volebného programu vypichli?
- Náš projekt zavedenia 14-percentnej rovnej dane pre všetkých, ktorí pracujú. Každý bude platiť menej daní ako doteraz a tí, ktorí zarábajú najmenej, by mali byť od daní úplne oslobodení. Ak sa nám ho podarí presadiť v budúcej vláde, otvoríme dvere prosperite, ktorú zakrátko pocíti každý občan a každá rodina na svojej peňaženke. Dôkazom toho sú dobré skúsenosti s takouto daňovou politikou z mnohých krajín sveta.
Ľavičiari však tvrdia, že štát taký výpadok príjmov neprežije...
- Naopak, zavedenie rovnej dane sa výrazne prejaví v oživení podnikateľského prostredia, novými pracovnými miestami, ktoré pomôžu nezamestnaným. Všetci budeme bohatší, aj štát.
Vo vláde ste mali len jedného ministra J. Čarnogurského. Ako sa pozeráte na jeho pôsobenie v rezorte spravodlivosti? Skúste nám vysvetliť, prečo hlasoval proti programovému vyhláseniu vlády, no KDH aj napriek tomu v tejto vláde štyri roky vydržalo?
- Prácu pána ministra Čarnogurského v rezorte spravodlivosti si veľmi cením. Je to minister, ktorý rešpektuje nezávislosť súdnej moci a za jeho pôsobenia prešiel tento rezort výraznými pozitívnymi zmenami. Za všetky spomeniem len projekt súdneho manažmentu, ktorý zrýchli konanie na súdoch a skvalitní podmienky, v ktorých sudcovia pracujú. Mnohokrát nerozumiem kritike, ktorá robí pána ministra zodpovedným za konkrétne rozhodnutia sudcov. Treba si uvedomiť, že minister spravodlivosti má častokrát zviazané ruky, pretože nemôže sudcu vymenovať ani odvolať, ani zasahovať do jeho práce.
Politickí komentátori sa zhodujú v tom, že práve KDH má vo volebnom programe najkvalitnejšie spracované návrhy zmien v súdnictve. Ktoré to sú?
- Chceme pokračovať v zavádzaní projektu súdneho manažmentu, ktorý môže oslabiť subjektívne vplyvy funkcionárov súdov a tým aj oslabiť mieru korupcie a podozrenia z takéhoto konania. Po posledných rozhodnutiach súdov, trváme na tom, aby bola zákonom prijatá povinnosť sudcov podrobiť sa skúškam odbornej spôsobilosti. Sme za zriadenie inštitútu špeciálneho prokurátora na vyšetrovanie obzvlášť závažnej trestnej činnosti, do trestného zákona chceme zaviesťzásadu trikrát a dosť, aby pachátelia pri spáchaní tretieho takéhoto trestného činu dostali doživotný trest. A mnoho ďalších opatrení, ktoré budú viesť k skvalitneniu výkonu súdnej moci, aby sa na súdoch rozhodovalo rýchlo, profesionálne a objektívne.
Bude KDH presadzovať zákaz interrupcií po najbližších voľbách?
- KDH považuje každý jeden ľudský život za jedinečný. Preto sa vždy budeme zasadzovať za jeho ochranu už od počatia. Akú formu táto ochrana života nadobudne, to záleží od dohody s budúcimi koaličnými partnermi.
Aký je postoj KDH k pokračovaniu reformy verejnej správy. Čo budete presadzovať v ďalšom volebnom období?
- KDH chce napraviť deformácie v oblasti územných hraníc terajších ôsmich územných celkov, napríklad na Zemplíne a Spiši. Výrazným spôsobom chceme posilniť právomoci obcí, miest a vyšších územných celkov, oslabiť úlohu štátu. Verejná správa musí byť profesionálna a efektívna. Chceme urobiť kompletnú inventúru súčasnej správy štátu, ktorá je drahá. Slovensko si ďalej nemôže dovioliť takýto luxus. Začneme od hlavy-zoštíhlením vlády a budeme pokračovať až po okresné úrady. Pre Slovensko by bolo dobré, keby sa čo najskôr úplne zrušili.
Aký volebný výsledok očakávate a koho považujete za vašich najbližších koaličných partnerov?
- Môj odhad je, že KDH môže v týchto voľbách získať od 8 do 10 percent hlasov. Slovensko potrebuje pravicovú vládu, preto za najbližších partnerov považujeme SDKÚ, SMK a ANO.
Za akých podmienok by KDH vstúpilo do možnej a rysujúcej sa vládnej koalície KDH-SMK-SDKÚ-ANO a HZD? Aké vládne zoskupenie by bolo najprijateľnejšie pre KDH?
- V záujme stability sme pripravení hľadať dohodu aj s ďalšími stranami s výnimkou HZDS, SNS a PSNS. Ale opakujem nielen pre KDH, ale aj pre Slovensko by bola najlepšia taká vláda, ktorá by bola zložená z pravicových strán a mala by dostatočnú oporu v parlamentnej väčšine.
Boli by ste ochotný akceptovať aj pozvanie R. Fica a jeho Smeru do ich koaličnej vlády?
- Budúca vláda musí byť stabilná a schopná pracovať celé štyri roky. Preto ak by pravicové strany nezískali dostatočnú podporu voličov, je KDH pripravené hľadať dohodu aj s ďalšími stranami, napríklad aj so Smerom. Ale bol by som radšej, keby sme sa bez Smeru zaobišli.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar vám napriek vášmu jasnému odmietnutiu neustále lichotí v televíznych diskusiách a prezentuje názor, že HZDS a KDH by mali byť partnermi...
- Som zvyknutý na komplimenty, ktorými nás pán Mečiar dlhodobo zahŕňa. Nič to však nemení na jasnom stanovisku KDH, s Mečiarom a HZDS do vlády nepôjdeme.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.