vznikne koaličná vláda, som si istý, že nič mimoriadne sa nestane. Koaličné vlády sú totiž väčšinou umiernené a orientované smerom k stredu, ktorý býva väčšinou proeurópsky," povedal Gros pre TASR. Hoci výskyt populistických politikov v Európe je podľa neho častý, vo väčšine krajín sa z času na čas objavia, získajú dobrý volebný výsledok a zasa zmiznú. "Znepokojujúce na Slovensku je to, že tu nezmizli. Ukazuje to, že politický systém nie je veľmi vyspelý," myslí si šéf CEPS. Z pohľadu EÚ sa preto podľa neho natíska otázka, či "chceme krajinu, ktorá je síce demokratická a má trhovú ekonomiku, ale ktorej politický systém je takýto nevyspelý".
Politológ Ústavu pre európske štúdie pri bruselskej univerzite ULB Jean-Michel De Waele súhlasí. Jedným z hlavných problémov Slovenska podľa neho je, že od roku 1989 sa v podstate neobjavili politické elity, ktoré by tvorili modernú európsku politiku. "Nevidíme na Slovensku veľkú, modernú stranu," povedal TASR politológ, ktorý sa podrobne zaoberá strednou a východnou Európou. Slovenskí voliči by podľa neho už dávno poslali HZDS do histórie, keby mali serióznu, modernú politickú silu ponúkajúcu riešenia, s ktorými sa môže populácia stotožniť.
Vznik vlády prijateľnej pre EÚ a NATO očakáva aj politický riaditeľ bruselského Strediska európskej politiky (EPC) John Palmer. "Všetci dúfame v také výsledky volieb, ktoré umožnia vytvorenie vlády, ktorá bude chápať Európsku úniu a jej dôležitosť pre Slovensko," povedal Palmer pre TASR. Ak by sa tak nestalo, vznikol by podľa neho problém, ktorý by si vyžiadal zložité a náročné riešenia. Predvolebná situácia v SR ho však napĺňa optimizmom.
Optimistkou je aj analytička bruselského Strediska pre bezpečnosť a odzbrojenie (CESD) Annalisa Monacová, ktorá sa venuje rozšíreniu NATO. "Je jasné, že vládna koalícia s Mečiarom by bola pre Slovensko kameňom úrazu. Podľa prieskumov je však veľká šanca na vytvorenie vlády bez neho, čo NATO veľmi pozitívne privíta," povedala TASR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.