Špidla predpoludním vyzval na rezignáciu ministrov za Úniu slobody-DEU. Tí sú však ochotní tak urobiť len za predpokladu, že sociálna demokracia vypovie uzavretú koaličnú zmluvu.
Premiér Vladimír Špidla po víkendových neúspešných rokovaniach vyzval Úniu slobody-DEU, aby traja jej ministri - Petr Mareš, Pavel Němec a Vladimír Mlynář - podali demisiu. Únia kontrovala tým, že z vlády odíde iba vo chvíli, keď bude jasné, či výzva znamená vypovedanie v lete uzavretej koaličnej zmluvy. "Čakáme na jasnú a zrozumiteľnú odpoveď, či sociálna demokracia ukončila existenciu koalície KDU-ČSL, US-DEU a ČSSD, alebo nie," povedal Mlynář po včerajšom rokovaní predsedníctva US-DEU.
Podľa dočasného predsedu najmenšej koaličnej strany Ivana Pilipa je totiž US-DEU pripravená rokovať s ČSSD a KDU-ČSL o možnej zmene koaličnej zmluvy, nemieni ale opustiť vládu a potom "milostivo" čakať, čo bude ďalej.
Ľudovci na Špidlovu výzvu reagovali prehlásením, že KDU-ČSL stojí o to, aby Únia slobody ostala ve vláde. Podľa predsedu strany Cyrila Svobodu by sa všetky strany vládnej koalície mali teraz dohodnúť na zárukách, ktoré krehkej koalícii umožnia schválenie kľúčových zákonov.
Vznik menšinovej jednofarebnej vlády sociálnej demokracie, teda bez unionistov i ľudovcov, včera nevylúčila podpredsedníčka ČSSD a ministerka
zdravotníctva Marie Součková. Na otázku, či sa teraz uvažuje o menšinovej vláde, či už iba sociálnodemokratickej, alebo o spoločnom kabinete ČSSD a KDU-ČSL, ktorý by hľadal podporu u opozície vrátane komunistov, odpovedala, že "variantov riešenia je viac a je umením vybrať ten najsprávnejší".
Predseda opozičnej ODS Václav Klaus včera prehlásil, že občianski demokrati vopred neodmietajú rokovanie s ČSSD o variante veľkej koalície dvoch najsilnejších parlamentných strán, ale neprijateľné je preň rokovanie so šéfom ČSSD a premiérom Vladimírom Špidlom. Špidla pred voľbami nevylučoval spoluprácu s ODS, nechcel ale rokovať s Klausom.
Terajšia vládna kríza vypukla v piatok po hlasovaní v Poslaneckej snemovni a balíčku daňových zmien, ktoré mali štátu pomôcť získať peniaze na sanáciu povodňových škôd. Unionistom sa nepodarilo presvedčiť svoju bývalú predsedníčku Hanu Marvanovú, aby umožnila schválenie vládneho návrhu na zvýšenie niektorých daní, alebo sa vzdala svojho poslaneckého mandátu.
Hana Marvanová včera rezignovala na funkciu podpredsedníčky Poslaneckej snemovne. Dôvodom boli výhrady Únie slobody-DEU voči tomu, že hlasovala proti vládnym návrhom daňových změn. Pretože ju do funkcie podpredsedníčky dolnej komory navrhla únia a jej poslanecký klub, Marvanová na parlamentnú funkciu rezignovala. Naďalej si ale ponechá poslanecký mandát, lebo tvrdí, že ho získala od voličov. Mala by tak pôsobiť ako radová poslankyňa.
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.