Ako na včerajšej tlačovej besede uviedol E. Kováč, niektorým osobám na ministerstve ide o možnosť získať peniaze z odstupovania pohľadávok VšZP.
Podľa riaditeľa Kováča scenár MZ počíta s tým, že ho správna rada VšZP neodvolá. Ministerstvo na to vyhlási, že sa naplnili dôvody na odvolanie správnej rady a jej právomoci prejdú na MZ. "Bolo by to však porušenie zákona, keďže dôvod na odvolanie správnej rady by bol, len ak by na podnet štátneho dozoru nerokovala," zdôraznil Kováč. Ako upozornil, správnu radu vymenúva a odvoláva parlament na návrh vlády a ministerstvo tieto kompetencie nemá.
Novela zákona o zdravotnom poistení umožňuje od septembra postupovať pohľadávky zdravotných poisťovní tretím osobám. VšZP evidovala k ultimu júna pohľadávky v celkovej výške 14,2 mld. Sk vrátane pohľadávok na sankciách. "Aj keď priamy finančný zisk z postupovania pohľadávok v tejto výške nemožno očakávať, desiatky až stovky miliónov, resp. kapitalizácia pohľadávok je iste veľmi zaujímavá," skonštatoval E. Kováč.
E. Kováč opätovne odmietol zistenia kontrol MZ vo VšZP. Zároveň kritizoval aj systém kontrol. Podľa neho VšZP nemala dostatok času na vypracovanie námietok voči záverom kontroly. "Ak sa nám aj námietky podarí predložiť, automaticky ich zamietajú," komentoval E. Kováč. Na margo trestného oznámenia, ktoré na neho fakticky MZ podalo, poznamenal: "Priezvisko trafili, ale krstné meno nie."
"Je tri dni pred voľbami a ak má riaditeľ VšZP podozrenia, že súčasní predstavitelia vedenia MZ majú záujem ovládnuť VšZP, tak práve v súvislosti s týmito tromi dňami je táto špekulácia komická," uviedol to hovorca ministra zdravotníctva Martin Urmanič.
Reagoval tak na vyhlásenie riaditeľa VšZP Eduarda Kováča, podľa ktorého za snahou o jeho odvolanie z funkcie je záujem niektorých osôb na ministerstve získať kontrolu na postupovaním pohľadávok VšZP. "Každý, kto pozná príslušnú platnú legislatívu, vie, že nástup náhradnej správy MZ vo VšZP nie je jednoduchý proces. Minister zdravotníctva musí najprv podať návrh na odvolanie správnej rady. To môže v prípade, ak rada koná v rozpore so zákonom," povedal Urmanič.
Materiál MZ musí splniť štandardné legislatívne pravidlá rokovania vlády, čiže prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, prerokovať ho musí aj Legislatívna rada vlády. "Až potom vláda na rokovaní zaujme stanovisko, ku ktorému prijme uznesenie. To doručí do parlamentu a deň doručenia sa považuje za deň začiatku náhradnej správy," povedal Urmanič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.