roka 85 ľudí, ktorí pracovali načierno a neplatili dane ani odvody do poisťovní. "Išlo hlavne o nelegálnu prácu v obchodoch, stavebných firmách, malých priemyselných podnikoch a v hoteloch a reštauráciách. Až na výnimky to boli sezónne práce," spresnil Anton Kasana, šéf inšpektorov práce.
Medzi odhalenými bolo aj sedem cudzincov. Skúsenosti z tohto aj minulého roka potvrdzujú, že jedinými ilegálne pracujúcimi cudzincami sú Ukrajinci. Načierno pracujúci občania iných krajín, napríklad Číňania, sú skôr raritou. Ukrajincov zamestnávajú stavebné firmy na východe krajiny.
Kontrola nelegálnej práce tvorí 39 percent previerok pracovných inšpektorov. Všetky odhalenia práce načierno nasledovali po podaní podnetov alebo sťažností. "Snažíme sa ale vyhnúť, aby sme slúžili ako nástroj na vyrovnávanie si účtov medzi konkurenciou alebo medzi príbuznými," tvrdí Kasana. Počet udaní prudko rastie.
Odhady počtu "čiernych" zamestnancov sa pohybujú v širokom intervale od tridsať- do stotisíc. Ilegálne zamestnávanie je výhodné pre zamestnávateľa, ktorý sa tak vyhýba povinnosti platiť vysoké sociálne odvody, aj pre zamestnaného, ktorý nemusí platiť dane a ďalšie odvody.
Kontrola vykonávania nelegálnej práce sa uskutočňuje na základe dohody o spolupráci pri koordinácii a výkone kontroly nelegálnej práce, ktorú v roku 2000 uzatvorilo ministerstvo práce, rezort financií, ministerstvo vnútra, Sociálna poisťovňa, Národný úrad práce a Úrad bezpečnosti práce. V roku 2001 k tejto dohode pristúpilo ministerstvo zdravotníctva a päť zdravotných poisťovní. Vykonávanie tzv. čiernej práce kontrolujú orgány NIP od 1. júla 2001.
Tomáš VELECKÝ
Autor: jsv, las, em, špa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.