uchechtávať; keby v sobotu vyliezol zo slovenských urien ako absolútny víťaz diabol s rohami, nedopadneme horšie. V priamom prenose "přímo z Přahy" vidíme spektakulárny debakel tzv. proeurópskej politiky.
"Východisko" z krízy, ktorú vyvolalo záporné hlasovanie poslankyne Marvanovej (Unie svobody-DEU) za povodňový balíček vlády (rozumej plus 25 miliárd na zvýšených daniach), je dodatok ku koaličnej zmluve. Má dva body. Prvý hovorí, že "pokiaľ vláda dôjde k záveru, že niektorý návrh zákona je podmienkou pre jej ďalšie trvanie (...), označí taký návrh pri vnútrokoaličnom rokovaní za zásadný. Po riadnom prejednaní takého návrhu podporia tento návrh (...) všetci členovia koaličných poslaneckých klubov". Toľko. A nasleduje paragraf 2, ktorý je sólo záväzkom "potiažistickej" US-DEU: "Nesplnenie tohto dodatku bude mať za následok odchod ministrov za US-DEU z vlády. Členovia klubu US-DEU nebudú ani v takom prípade hlasovať za návrh na vyslovenie nedôvery vláde".
Aj ten, kto v živote nečuchol ku žiadnej zmluve, nieto KOALIČNEJ, teda partnerskej, musí cítiť, že to, čo spískali ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, je naprostý unikát. V českej histórii sa vybavujú tri precedensy - podmienky, za ktorých smeli po r. 1948 pokračovať v činnosti štyri nekomunistické strany Národnej fronty, Mníchovský diktát a ešte moskovské protokoly 1968. V demokratickej politike ale nič takého trápneho a ponižujúceho vidieť nebolo.
Pretože: Prvý bod znamená presne toľko, že ak vláda označí zákon za zásadný, koaličné kluby zaň musia "po riadnom prejednaní" do nohy povinne hlasovať. Z textu to jasne vyplýva, neexistuje iný výklad. Nad slobodné rozhodovanie poslancov bol takto verejne postavený záväzok podporovať "zásadné návrhy pre ďalšie trvanie vlády". Pointou je, že ČSSD má vo vláde prevahu 11:6. Politologická bodka - parlamentná demokracia v Česku končí a nastupuje exekutívna demokracia.
Azda ešte väčšou perlou je záväzok US-DEU. Ak sa totiž pri hlasovaní "pomýlia" poslanci ČSSD či KDU-ČSL, politických sankcií nieto. Ak ale dodatok nedodržia nešťastníci z najslabšej strany koalície, ktorá krízu spôsobila, odchádzajú jej ministri z vlády. Selektívne - tak vyzerá spojenectvo "proeurópskych strán" v praxi. Ale ani toto ešte nie je vrchol. Ako z vyššieho totiž vyplýva, US-DEU sa zaviazala, že NEMÔŽE vysloviť nedôveru vláde ani v situácii, keď už bude bez ministrov!! Nech dodatok čítame spredu či zozadu, sprava či zľava, socialisti, ktorí majú v snemovni 70 mandátov z 200, môžu teraz vlastne všetko.
Unie svobody vznikla odštiepením z ODS v r. 1997 ako "autentická pravica", ktorej vtedajší lídri sa postavili proti nekalým praktikám vo financovaní Klausovej strany. Zaznamenali veľmi slušné výsledky v senátnych voľbách a pod vedením Jana Rumla principiálne odmietli vstup do Zemanovej vlády, do ktorej už v r. 1998 mali obrovskú chuť vliezť kresťanskí ľudovci. Následkom bol vznik tzv. opozičnej zmluvy medzi ČSSD a ODS, presnejšie medzi Zemanom a Klausom. Tá sa stala kruciálnym terčom kritiky všetkých ostatných politických stavov v Česku - Havlom počnúc a "protizemanovským" krídlom v ČSSD končiac. Absolútne najväčším odporcom opozmluvy však bola práve US, ktorej hlavnou antitézou bolo, že zabíja demokratickú politiku tým, že vlastne zaručuje vládnucej strane štyri roky pri moci bez možnosti vyslovenia nedôvery. Pozrime si dobre terajší dodatok - aj keď budú z vlády vykopnutí, nedôveru nevyslovia. Tomu sa vraví pevnosť v postojoch.
Degradáciou US na nerovnoprávneho, treťotriedneho člena koalície, ktorý predal svoju už i tak mizivú silu (10 poslancov) za účasť na moci, sa završuje jeden poučný príbeh podvodu a klamstva v českej politike. Strana, ktorá sa štylizovala za etalón mravnosti a slušnosti, dopadla na dno, aké za "klauzemanovej" éry nikto nedosiahol; predala svoj liberálny program, česť i hrdosť za tri ministerské kreslá, pričom potupný dodatok sama navrhla po tom, čo ju premiér Špidla vyzval k odchodu. Médiá dnes otvorene trilkujú, že úradujúcemu predsedovi Pilipovi ide o lukratívne miesto v Konsolidačnej agentúre, že podpredseda vlády pre ľudské zdroje (ha-ha, to je funkcia) Mareš útočí proti Marvanovej, lebo by sa musel vrátiť do školy ako učiteľ, a pod.
Opozmluva bola proti tomuto humusu jeden štandardný a čestný pakt. Zeman a Klaus aspoň rešpektovali normálne politické postupy a ich dohody boli vždy rovnocenné. Bolo to tiež len o rozdelení moci, ale aspoň nepodvádzali, že ide "o Európu, integráciu" a že nič iného, než monštrum, ktoré vymysleli, neexistuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.