čo má obom krajinám uľahčiť odstraňovanie následkov augustových povodní. Komisia zároveň predložila podrobný návrh nariadenia o vytvorení osobitného fondu na odstraňovanie následkov prírodných katastrof, tzv. Fondu solidarity, vrátane podmienok čerpania peňazí z neho.
Vyplýva z nich, že Slovensko asi nebude mať na peniaze z fondu nárok. Vo fonde solidarity by už tento rok, zrejme od novembra, malo byť k dispozícii najmenej 500 miliónov eúr, od budúceho roka potom jedna miliarda eúr ročne. Peniaze budú určené na rýchlu pomoc regiónom postihnutým veľkými prírodnými, ekologickými či technologickými katastrofami. Za také navrhuje komisia považovať pohromy, ktoré spôsobia škodu nad jednu miliardu eúr alebo presahujúcu 0,5 percenta hrubého domáceho produktu danej krajiny. Augustové povodne na Slovensku spôsobili podľa predbežných odhadov komisie škodu okolo 35 miliónov eúr, čo je hlboko pod stanovenou hranicou a nepresahuje to ani 0,5 percenta slovenského HDP. SR preto zrejme nárok na peniaze z fondu nebude mať. Návrh komisie však počíta s pridelením pomoci za "mimoriadnych okolností", keď napríklad pohroma postihne veľkú časť istého regiónu alebo obyvateľstva.
Komisár EÚ pre regionálnu pomoc Michel Barnier včera potvrdil, že ak budú škody v prípade Slovenska vyčíslené hlboko pod stanovenou hranicou, Bratislava nezíska nárok na peniaze z fondu. Všetko však bude záležať na presných výpočtoch, ktoré zatiaľ nie sú k dispozícii. "To, čo platí pre Slovensko, platí pre všetky členské (i kandidátske) krajiny. Ide o fond solidarity a hovoríme o katastrofách európskych rozmerov. Nemôžeme ho využívať na lokálne nešťastia," povedal Barnier. Aj keby Slovensko nakoniec peniaze z fondu solidarity nezískalo, bude môcť na povodne využiť presmerované a zvýhodnené peniaze z predvstupového programu ISPA a po dnešku aj z programu SAPARD.
EK včera totiž navrhla, aby sa pri projektoch zo SAPARDu v zasiahnutých regiónoch zvýšil podiel verejných financií pre Slovensko a ČR z doterajších 50 na 75 percent a príspevok EÚ na financovanie týchto projektov zo 75 na 85 percent. Program SAPARD je určený na podporu poľnohospodárstva a vidieckeho rozvoja. Komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler vyjadril dnes nádej, že členské krajiny EÚ a Európsky parlament schvália návrh EK čo najskôr. Parlament a členské štáty musia tiež schváliť návrh na vytvorenie fondu solidarity. Komisár Barnier verí, že fond bude funkčný od novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.