krajinami. Na medzinárodnej konferencii o prevencii a boji proti pašovaniu ľudí v Bruseli to včera vyhlásil slovenský minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
Slovensko je podľa neho z veľkej časti tranzitnou krajinou pre nelegálnych utečencov: vlani bolo zadržaných vyše 15 000 osôb, ktoré sa pokúsili nelegálne prekročiť hranice SR. Väčšina z nich pochádzala z ázijských krajín.
"Je však poľutovaniahodné, že medzi obeťami obchodovania s ľuďmi identifikovanými políciou v štátoch EÚ sú tiež ľudia zo Slovenska, najmä ženy," uviedol Čarnogurský. Slovensko je podľa neho súčasťou všetkých medzinárodných nástrojov boja proti pašovaniu ľudí a podporuje úsilie EÚ o spoločný postup proti tomuto fenoménu, ktorého obeťou sa ročne stáva v Európe podľa odhadu asi 500 000 osôb.
Trojdňová konferencia, ktorú v priestoroch Európskeho parlamentu organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), má schváliť tzv. Bruselskú deklaráciu s konkrétnymi návrhmi v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Jej predbežný text počíta napríklad s vytvorením európskej expertnej skupiny, európskej databázy nezvestných osôb, posilnením pomoci obetiam pašovania, odstraňovaním príčin tohto fenoménu, najmä diskriminácie a nerovnosti príležitostí, posilnením kontrol rôznych agentúr poskytujúcich zamestnanie v zahraničí, zvýšením bezpečnosti osobných dokladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.