napriek tomu, že súhlasil s návratom zbrojných inšpektorov späť do svojej krajiny. Svet sa totiž musí ubezpečiť, že Husajn dodrží sľub a skutočne vpustí inšpektorov do Iraku tak, ako vyhlasuje. Podľa Blaira je dôležité, aby svetový tlak na Irak neustal, pretože oznámenie Bagdadu o povolení návratu inšpektorov ešte nemusí znamenať, že sa do Iraku budú môcť skutočne vrátiť.
"Musíme udržať nátlak, o tom nesmie byť najmenších pochýb. Nejde o to, že Saddám chce vpustiť inšpektorov naspäť. Zahrával sa celé roky. OSN musela v júli prerušiť rozhovory, pretože nebol ochotný spolupracovať. Bol to práve tlak, ktorý ho priviedol na pozíciu, kde je dnes," zdôraznil britský premiér počas návštevy jednej z londýnskych škôl. "Musíme preto naňho ďalej tlačiť, aby sme sa ubezpečili, že zbrojní inšpektori OSN skutočne pôjdu do Iraku - nielen že on povie, že môžu, ale že tam skutočne pôjdu a začnú opäť so svojou činnosťou," zdôraznil Blair.
Britská vláda prijala skepticky nečakanú ponuku Bagdadu, ktorou Husajn veľkoryso povoľuje bezpodmienečný návrat zbrojných inšpektorov OSN na iracké územie. Spolu s USA sa Británia usiluje primäť Bezpečnostnú radu OSN, aby prijala novú rezolúciu o Iraku. Hoci presné znenie rezolúcie ešte nie je vypracované, jej zmyslom bude odobriť použitie vojenskej sily proti Iraku, ak zbrojní inšpektori OSN nebudú môcť vykonávať svoju prácu na jeho území bez akýchkoľvek obmedzení. Spomedzi stálych členov BR OSN je proti navrhovanej rezolúcii Rusko. Čína s Francúzskom sa tiež snažia zaujímať miernejší postoj voči Iraku než USA a Veľká Británia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.