stretnutí s predstaviteľmi Európskej komisie to včera v Bruseli povedal hlavný slovenský vyjednávač s EÚ Ján Figeľ. "Táto požiadavka je nenegociovateľná. Nemôžeme prijať hocijakú finančnú schému, ale takú, ktorá naplní očakávania a oprávnené požiadavky Slovenska," povedal Figeľ TASR po schôdzke s generálnym riaditeľom EK pre rozšírenie Enekom Landaburuom.
Podľa jeho slov musí mať Slovensko pri prevzatí povinností člena EÚ aj prístup k právam členskej krajiny, ktoré sa majú vyjadriť nielen v politickej alebo inštitucionálnej, ale aj finančnej oblasti. Výpočty EK ukazujú, že Slovensko by v prvom roku po vstupe malo po odpočítaní členského príspevku dostávať z fondov EÚ menej peňazí ako rok pred vstupom, čo je podľa Bratislavy neprijateľné.
Komisia navrhuje tento rozdiel vyrovnať kompenzáciami, s čím však niektoré členské štáty nesúhlasia. "Ide o tú skupinu štátov, ktoré sú aj proti priamym platbám farmárom (Nemecko, Holandsko, Británia, Švédsko)," uviedol hlavný slovenský vyjednávač. V Bruseli rokoval aj o citlivej kapitole hospodárska súťaž, kde ešte stále neexistuje dohoda o štátnej pomoci pre US Steel. V prípade SR ide o poslednú otvorenú kapitolu, ktorá nemá priamy súvis s rozpočtom. "Zatiaľ neexistuje oficiálny text schválený medzi direktoriátmi, a práve to je jeden z otáznikov, či sa dohodneme. Nie je totiž dobrá hocijaká dohoda, ale taká, ktorá zohľadní záujem všetkých zúčastnených strán," povedal Figeľ, ktorý verí, že sa to podarí.
Ide o dohodu v troch navzájom súvisiacich aspektoch - objeme celkovej odsúhlasenej štátnej pomoci pre US Steel, dĺžke jej trvania a limitov pre produkciu a export do budúcej rozšírenej únie tak, aby súťaž v sektore oceliarstva nebola touto dohodou zásadne narušená. Práve tieto limity sú podľa dobrých zdrojov zatiaľ kameňom úrazu pre US Steel, pretože EK navrhuje zrejme aj kvôli oceľovej vojne s USA pre podnik zatiaľ neprijateľné podmienky. "Predpokladám, že sa nájde kombinácia, ktorá zachová výhody investora aj záujem SR a EÚ na dobrom spoločnom riešení," uviedol Figeľ, podľa ktorého stále existuje predpoklad, že by sa kapitolu stihlo Slovensko uzavrieť na ministerskom kole rokovaní na konci septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.