Devízový trh očakáva výsledok volieb, a tak sa obchody obmedzili na plnenie pokynov bankových klientov. Podľa makroekonóma Istrobanky Marka Senkoviča však trh pociťuje voľby oveľa menej ako pred štyrmi rokmi.
"Situácia na trhu sa nevymyká tej, aká bola v iných mesiacoch tohto roka alebo v minulých rokoch," tvrdí Senkovič. Aj podľa dílera ČSOB Andreja Zemana je úplne iná ako v roku 1998. Kým minulé voľby sprevádzali prudké výkyvy kurzu, tentoraz sú investori optimisti a korune veria. "Nie je panika medzi obyvateľmi, podnikmi ani zahraničnými investormi. Koruna nie je pod tlakom," povedal Senkovič.
Ešte pred niekoľkými mesiacmi ekonomickí analytici predpovedali, že trh s korunou bude počas volieb nervózny a pre obavy, že pre zahraničie neprijateľné strany by sa mohli dostať do vlády a koruna sa bude znehodnocovať. Svoje prognózy však začali meniť, keď popularita HZDS po vzniku HZD výrazne klesla, čím vzrástli šance na zostavenie prointegračne orientovanej vlády.
Iný je aj kurzový režim a Národná banka Slovenska je dvojnásobne taká silná ako pred štyrmi rokmi. Do októbra 1998 sa mohol kurz hýbať v úzkom pásme a centrálna banka počas volieb minula miliardu dolárov, aby predišla devalvácii. Krátko po voľbách, keď sa oslobodila od politických tlakov, kurz uvoľnila a zrušila aj naviazanie koruny na marku a dolár. Koruna reagovala prudkým oslabením, pretože predtým bola nadhodnotená.
Podľa dílerov je síce tentoraz už optimistický scenár zohľadnený v aktuálnom kurze, no koruna sa môže po priaznivých výsledkoch volieb predsa len ešte posilniť. Naopak, ak dopadnú inak, začne mena strácať.
(bro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.