výnimočného rozsahu spôsobených nepredvídanými ekologickými udalosťami bez zbraní a munície". Uviedol to včera na veliteľstve 1. Mechanizovanej brigády v Prešove náčelník štábu požiadaviek a dlhodobého plánovania Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Peter Novotňák po rokovaní o precizovaní technickej dohody ohľadne vytvorenia mnohonárodnej ženijnej jednotky v rámci projektu TISA.
Táto jednotka sa vytvára na základe medzivládnej dohody podpísanej ministrami obrany spomínaných krajín 18. januára v Budapešti. Zástupcovia generálnych štábov týchto krajín za prítomnosti veliteľa Pozemných síl OS SR genmjr. Jozefa Blizmana sa zúčastnili rokovania v Prešove. Okrem zástupcov Generálneho štábu Armády Maďarskej republiky, ktorí sa k rokovacej skupine pripojili neskôr priamo pri rokovaniach v Michalovciach. Tam sídliaci ženijný prápor totiž vyčleňuje do medzinárodnej jednotky jednu rotu.
Mnohonárodný ženijný prápor sa vytvára na základe dohody podpísanej ministrami obrany spomínaných krajín 18. januára v Budapešti. "Predurčenie práporu je výhradne len v súvislosti s prírodnými katastrofami v povodí rieky Tisa," zdôraznil J. Blizman. Včerajšie rokovanie podľa vyjadrenia P. Novotňáka prebiehalo na najvyššej úrovni pred podpísaním technickej dohody o vytvorení mnohonárodného ženijného práporu a podľa informácie plk. Milana Lehockého z operačného centra GŠ OS SR by ju mali podpísať náčelníci generálnych štábov pravdepodobne do konca roka.
Technická dohoda ráta so zriadením riadiacej skupiny, ktorá bude koordinovať činnosť práporu. Do tejto skupiny každá krajina vyčleňuje troch funkcionárov na čele so štátnym tajomníkom ministerstva obrany alebo náčelníkom generálneho štábu. Vytvára sa aj mnohonárodná pracovná skupina určená predovšetkým na riešenie odborných otázok.
Vlastnou úlohou práporu bude prieskum, zisťovanie rozsahu ohrození, odstraňovanie následkov povodní a záchrana osôb a majetku. Veliteľom práporu bude dôstojník pozývacej strany, ktorá sa postará aj o logistické zabezpečenie práporu. Jeho veliteľstvo bude doplnené národnými zástupcami pozvaných ženijných jednotiek. Tie by nemali presiahnuť dvesto osôb, z čoho počet samotných ženistov nemôže byť nižší ako sto osôb. Celkovo mnohonárodný ženijný prápor by nemal prekročiť počet osemsto osôb.
Táto mnohonárodná jednotka za stavu bez prírodného ohrozenia vlastne ani nebude existovať. "Ľudia, technika a materiál sú iba dopredu deklarovaní a pripravené. Ak sa bude situácia v povodí rieky Tisa zhoršovať, tak na základe požiadaviek jednej zo zmluvných strán sa prápor vytvorí," dodal genmjr. J. Blizman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.