vyhlásil, že ak OSN odmietne zakročiť proti irackému režimu, "urobia tak Spojené štáty spolu s niektorými zo svojich priateľov".
Bush opäť varoval, že v úsilí o prinútenie irackého prezidenta Saddáma Husajna plniť rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN je "v stávke dôveryhodnosť (Organizácie) Spojených národov". Upozornil, že organizácia by sa nemala dať zapliesť do nových rokovaní s Bagdadom, týkajúcich sa rozsahu zbrojných inšpekcií. "Nie sú potrebné ďalšie rokovania s Irakom. Rokovania sa už skončili. Je teraz na Bezpečnostnej rade OSN, aby prišla s novými rezolúciami, ktoré potvrdia to, s čím už Irak súhlasil," vyhlásil šéf Bieleho domu. BR OSN musí podľa Busha spolupracovať so Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a ďalšími krajinami pri dohliadaní na odzbrojenie Iraku. "A ak to neurobí OSN, urobia to Spojené štáty s niektorými zo svojich priateľov," povedal po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Bush nekonkretizoval, ktoré krajiny by sa pridali k USA v útoku na Irak aj bez podpory OSN. Americký prezident konštatoval, že navrhovaná rezolúcia, ktorú včera poslal na posúdenie Kongresu, "umožní administratíve (USA) udržať mier". Bude obsahovať aj jasný súhlas s použitím sily voči Iraku.
Ruský minister obrany Sergej Ivanov medzitým pred stretnutím so svojím americkým rezortným kolegom Donaldom Rumsfeldom konštatoval, že zbrojní inšpektori OSN po príchode do Iraku "ľahko zistia", či iracký režim vyvíja zbrane hromadného ničenia. "Nie je to otázka dôvery alebo nedôvery. Je to otázka faktov...myslím si, že ľahko zistíme, či sa tam (v Iraku) nachádzajú zbrane hromadného ničenia," povedal ruský minister. Ivanov v stredu informoval, že prvá skupina 43 zbrojných inšpektorov OSN odletí do Iraku po takmer štvorročnej prestávke už tento týždeň. Podľa OSN však nebude ich cesta pripravená skôr ako 6. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.