zásady:
* kvalita ovocia a správny výber,
* čistota pohárov a všetkého riadu,
* správny cukor.
Kvalita ovocia
Používame čerstvé, nepoškodené plody a ak máme možnosť, pomiešajme zrelé ovocie s nezrelým. Práve v nezrelom je najviac pektínov, t. j. prírodného stužovadla, dôležitého pre džemy a rôsoly. Každé ovocie tuhne ináč. Najlepšie tuhne z egrešov, červených a čiernych ríbezlí, jabĺk a slivák. Priemerne z malín, sliviek, ringlôt, marhulí, zle z hrušiek, jahôd, čerešní, rebarbory, černíc. Veľmi dobrú konzistenciu získame, ak pomiešame jablká s černicami, jahody s červenými ríbezľami, hrušky so slivkami.
Správny cukor
Nepodceňujte výber cukru pre ten-ktorý druh zaváraniny. Marmeládu pripravujeme s želírovacím cukrom v pomere 1:1 (koľko ovocia, toľko cukru). Tento cukor zabezpečí trvanlivosť najmenej 1 rok, zachová farbu a chuť ovocia a vitamíny v ňom. Ak chceme mať džem s nižším obsahom kalórií alebo menej sladký, použijeme želírovací cukor v pomere 2:1 alebo 3:1. Takýto nízkokalorický džem uchovávame na tmavom a chladnom mieste. Vydrží jeden rok, trošku viac vybledne. Pohár po otvorení dajte do chladničky - vydrží tam niekoľko týždňov.
Dôležité je pridávať cukor k ovociu, až keď je mäkké, vždy ho zohrejte, aby sa rýchlo rozpustil a džem bol priezračný.
Niekto má rád kusový džem. Takýto džem nechajte pred rozliatím do pohárov trochu vychladnúť, aby kúsky ovocia nevystúpili hore.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.