vytvárajú husté lesy. Na európskom kontinente sa začal najskôr pestovať v Grécku, potom v Taliansku a odtiaľ sa dostal do Francúzska a na Britské ostrovy. V súčasnosti je rozšírený všade, kde mu vyhovujú podmienky. Obľubuje hlboké, ale neznáša ľahké piesočnaté pôdy. Vyžaduje chránené a teplejšie polohy a škodia mu veľké, ale aj neskoré jarné mrazy. Patrí k jednodomým rastlinám.
Stromy orecha prinášajú rozmanitý úžitok. Najcennejším je plod orech, ktorý obsahuje 43 52 % vysýchavého oleja, 11 19 % bielkovín a 8 12 % extrahovaných dusíkatých látok. Plod má aj veľa vitamínov a minerálnych látok. Z jadra orecha sa vyrába kvalitný olej, vhodný aj na výrobu olejových farieb.
Orechové drevo je tvrdé, ťažké, trvanlivé, elastické s nádhernou kresbou a preto sa s obľubou používa v nábytkárstve.
Vo farmaceutickom priemysle sa dá využiť mladé zelené oplodie a zelené listy na výrobu liekov, ktoré sa potom uplatňujú pri liečení žalúdočných a črevných ochorení, proti cudzopasníkom a na čistenie krvi. Z oplodia sa dá získavať aj farbivo na drevo. nezrelé plody po olúpaní oplodia sa dajú zavárať s cukrom na kompót, alebo na výrobu likéru orechovka.
Kelti za "orechové dni" označili 21. 30 apríl a v jeseni 24. október do 11. novembra. Nebolo to náhodné určenie, má svoju logiku. Na jar sa ešte objavujú neskoré mrazy. Kelti 25. apríl nazvali "orechový deň" a neskoršie kresťanstvo ho zasvätilo sv. Markovi, kedy sa posväcujú oziminy. Príroda je v tých dňoch nevyspitateľná a počasie sa môže z hodiny na hodinu zmeniť. Zo dňa na deň sa môže zmeniť bohato olistená koruna s množstvom orechov na riedky skelet konárov. Vtedy sa ocitneme akoby v inom svete. Všetko nádherné sa zmení na všedné a pochmúrne. Kelti 1. november Samain (chlad) považovali za jeden z najväčších sviatkov roka. Vtedy jedli pečené husi s orechovými plnkami a pili pivo. Takto sa pripravovali na blížiacu sa zimu. Kresťanstvo na tento deň v 8. storočí si zvolilo sviatok Všetkých svätých a druhý november ako spomienku na zosnulých.
Ľudia narodení v tieto dni majú obrovskú chuť do života. Sú schopní a ochotní prinášať obete alebo obetiam zabrániť. Pre svoju radosť a uspokojenie dokážu znášať akékoľvek utrpenie. Orechový človek je tvrdý, ale plný rozporov, často sebecký a bezohľadný. Prejavuje nečakané reakcie a prehnané ambície. Chýba mu pružnosť k prispôsobovaniu sa okolnostiam. teší sa autorite, býva obdivovaný, ale niekedy málo milovaný. Neodpočíva a odpočívať nenechá ani ostatných. Je veľmi inteligentný a neznáša kompromisy. Pri ňom si zažijeme veľa dobrého, ale aj zlého.
Mnohí ľudia im závidia hĺbku ich života, často prinášajúcu bohaté plody. Vedia milovať iné bytosti na život a na smrť. V pozadí orecha vlašského stojí tis a práve tento strom symbolizuje neistotu a smrť. Sú to ľudia všeobecne veľmi schopní a vždy sa snažia presadzovať vlastnou prácou. Svoje vnútro neradi otvárajú a preto sú individualisti. Často si nevedia nájsť svoj domov (miesto), ale ak ho nájdu, potom sa v ňom cítia dobre. Ich osobným šťastným číslom je 16 a vzácne kamene také, ktoré zaháňajú túžbu po domove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.