podľa reklamy je krása prostriedkom k úspechu, láske a šťastiu. Francúzsky parlament sa v minulom roku pokúsil o oficiálne opatrenie proti diktátu krásy: schválil úpravu Zákonníka práce, ktorá zakazuje akúkoľvek diskrimináciu založenú na fyzickom výzore pracovníka. Podľa tejto úpravy môže ten uchádzač o zamestnanie, ktorý má dojem, že ho neprijali na určité miesto vzniesť proti zamestnávateľovi žalobu. Problém je v tom, že takáto zaujatosť sa ťažko dokazuje.
V takých povolaniach, kde sa vyžaduje kontakt s verejnosťou, dávajú prednosť pekným ľuďom. Okrem toho ženy musia pôsobiť žensky. Profesorka psychológie z univerzity v Bordeaux Marilon Bruckon - Schweizerová tvrdí, že obeťou diskriminácie sú už malé deti. Je dokázané, že matka sa viac hrá s pekným dieťaťom a venuje sa mu viac času, ako menej peknému súrodencovi. Tak je to podľa nej aj v škole, kde krajšie deti dostávajú lepšie známky. Majú viac kamarátov. To isté aje aj na vysokých školách.
Podľa psychologičky Schweizerovej v reálnom živote väčšina ľudí prijíma úlohu, aká sa od nich očakáva. Krajší ľudia nadväzujú oveľa ľahšie kontakty ako menej pekní. V partnerstve platia podľa nej iné pravidlá. Podľa španielskych a kalifornských vedcov majú partneri nádej na dlhšie trvanie vzťahu, ak sú viac obdarení krásou. Muži však môžu krásu nahradiť peniazmi alebo spoločenským postavením a krásna žena je pre nich vizitkou ich bohatstva a moci.
Pokiaľ ide o súčasný ideál krásy, ten sa dnes riadi ideálom Západu. Žiadne ženy podľa Rubensa ani iných maliarov, ktorých diela sú vystavené v Louvri, dnes sa nosí mladosť a symetria. Takáto diktatúra krásy vedie veľa žien k nenávisti voči vlastnému telu a k extrémom - chorobnému prejedaniu (bulímii) a odmietaniu jedla (anorexii). Podľa francúzskeho časopisu L'Express kult dokonalého vzhľadu opantal aj Francúzov. Svedčia o tom čiastky, vynaložené za kozmetické výrobky - ročne 162 Eur na 1 obyvateľa. Až štvrtina Francúzov držala za posledných dvanásť mesiacov diétu a to 32 percent žien a 15 percent mužov. Plastických chirurgov vyhľadáva čoraz viac ľudí. Niektorí majú taký záporný vzťah k vlastnej telesnej schránke, až sa tento prejaví v psychickej poruche "dismorfopatii". Pritom majú úplne normálny vzhľad. Sú však presvedčení, že sú škaredí až odporní a nechcú sa ani ukázať na verejnosti. Podobne ako anorexia alebo bulímia patrí aj dismorfopatia do psychiatrickej ambulancie.
Autor: L'EX/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.