čo znamená, že existuje rôzna odolnosť voči neuróze. Ten, kto má zvýšené dispozície (zvýšený neuroticizmus), toho ľahšie postihne neuróza.
K príznakom neurózy patria - okrem iného - vtieravé (nutkavé) myšlienky neodôvodnené strachy z niektorých predmetov či situácií, pocity nedostačivosti až menejcennosti, dráždivá slabosť, ľahká unaviteľnosť, znížená schopnosť vôľového úsilia pod. Patria sem aj najrôznejšie telesné bolesti ako bolesti žalúdka, bolesti okolo srdca, bolesti hlavy, ak tieto nemajú organický podklad a patrí sem aj zlý spánok až poruchy spánku.
Je takmer všeobecná zhoda v tom, že neurózu vyvolávajú konfliktové situácie, a ten kto má isté dispozície, ľahšie podlieha civilizačnej chorobe - neuróze. Práve preto do oblasti sebapoznania patrí aj uvedomenie si svojich prípadných predpokladov k neuróze. Každý, kto častejšie či dlhodobejšie pozoruje na sebe zníženú odolnosť voči záťaži, sklon k obavám, napätiu a nadmernej tréme, sklon robiť si zbytočné starosti, kto má zlý spánok, kto je nadmerne závislý od druhých a od ich mienky, kto ťažšie nadväzuje bežné kontakty a zle sa začleňuje do sociálnej skupiny, ten by si mal z hľadiska duševnej hygieny viac zvažovať, na čo stačí a na čo nestačí. Niekto stačí na prácu, rodinu a ešte na koníčky, iný sa pod touto ťarchou neuroticky zrúti.
Premýšľajme viac o sebe a poznávajme sa. Aj týmto sa bránime prípadnej neurotizácii. Aby ste si aspoň orientačne zistili svoj sklon k euroticizmu, ponúkame vám možnosť prejsť si nasledujúcimi otázkami s venovaním zvýšenej pozornosti tým otázkam, na ktoré ste odpovedali áno:
1. Zbytočne strácam trpezlivosť a potom sa ľahko rozčúlim?
2. Trpím častejšie trémou?
3. V niektorých situáciách sa začnem zadrhávať až koktám? Ktorú so to situácie?
4. Ležia mi nepríjemné zážitky dlho na srdci?
5. Som niekedy taký nervózny, že ma to až samotného znekľudňuje a zneisťuje?
6. Premýšľam o niektorých záležitostiach ešte v posteli tak, že nakoniec nedokážem dlho zaspať?
7. Mám dôvod si myslieť, že som menej čulý a výkonný než ostatní ľudia?
8. Viem, že musím nutne odpočívať, ale pritom odpočívať už vlastne nedokážem?
9. Som prehnane hanblivý a musím na to pred niektorými situáciami myslieť?
10. Musím stále viac myslieť na to, že by som mal konečne navštíviť nejakého odborníka a zveriť sa mu so svojimi ťažkosťami a starosťami?
To, čo ste si práve prečítali a nad čím by ste sa mali zamyslieť, to nie je nejaký odborný dotazník z psychologickej ambulancie. Toto je pomôcka, vodítko k vášmu zamysleniu sa nad sebou. Neváhajte sa tiež poradiť s odborníkmi, psychológom, psychiatrom či neurológom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.