byt z prostriedkov získaných hypotekárnym úverom. Nie sme si však celkom istí, čo vlastne pojem hypotekárny úver znamená a aké sú podmienky jeho získania.
Zn.: Čo je hypotekárny úver?
Odpoveď: Hypotekárny úver je jedným z druhov úverov, na ktorých poskytovanie sú oprávnené len vybrané banky, pôsobiace ne území Slovenskej republiky. Poskytovanie hypotekárnych úverov je viazané na získanie osobitného povolenia, ktoré bankám vydáva Národná banka Slovenska. Tieto úvery, na rozdiel od ostatných typov úverov sú charakterizované jednoznačne stanovenými znakmi: 1. dlhá doba splatnosti, najmenej 4 roky a najviac 30 rokov, 2. financovanie úveru prostredníctvom vydávania a predaja hypotekárnych záložných listov (jedná sa o verejne obchodovateľný cenný papier, ktorého menovitá hodnota je krytá pohľadávkami banky z hypotekárnych úverov), 3. účelová viazanosť poskytnutého úveru na nadobudnutie, výstavbu, zmenu alebo údržbu stavieb.
Pri hypotekárnych úveroch platí jediný spôsob a forma zabezpečenia úveru, a tou je záložné právo na tuzemskú nehnuteľnosť za presne stanovených podmienok, čo znamená, že hypotekárny úver nesmie byť zabezpečený takou nehnuteľnosťou, na ktorej už záložné právo vzniklo, alebo ku ktorej existuje vecné bremeno a má obmedzenie prevodu. Záložné právo vznikne vkladom do katastra nehnuteľností a zanikne až splatením úveru a jeho príslušenstva a oznámením zániku záložného práva katastru nehnuteľností.
Aj pre hypotekárny úver platí, že banka môže, ale nemusí takýto úver poskytnúť a záleží len od zhodnotenia banky, či žiadosť klienta bude akceptovaná. Hypotekárne banky sú povinné vydať všeobecné podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov. Zákon o bankách presne určuje základné okruhy, ktoré musia všeobecné podmienky obsahovať. Ide hlavne o: náležitosti žiadosti o hypotekárny úver, podmienky na poskytnutie úveru, postup banky pri omeškaní dlžníka so splácaním úveru, definovanie takých zmien a okolností, za ktorých bude banka oprávnená požadovať predčasné splatenie poskytnutého úveru, podmienky zabezpečenia úverov a realizácie záložných práv a napokon spôsoby vypovedania zmluvy o úvere.
Pre poskytnutie hypotekárneho úveru fyzickým osobám je nevyhnutné, aby boli splnené tri základné podmienky, ktorými sú: 1. žiadateľ je občanom s trvalým pobytom v Slovenskej republike, 2. zabezpečenie úveru vhodnou nehnuteľnosťou, 3. schopnosť žiadateľa splácať úver počas celého úverového vzťahu.
O úver sa žiada písomnou formou - žiadosťou, ktorej presný obsah majú hypotekárne banky predtlačený podľa svojich požiadaviek.
Otázka: Prejednávanie dedičstva po mojej zomrelej manželke sa neúmerne preťahuje. Na vine je podľa môjho názoru notárka, ktorá je v širokom okolí známa tým, že jej všetko dlho tráv. Zaujíma ma, či by som mohol požiadať, aby dedičstvo po nebohej manželke prejednal iný notár?
Zn.: Výber notára
Odpoveď: Konanie o dedičstve vykonáva príslušný súd, ktorý vo veci rozhoduje. Súd opatrením poveruje notára len na vykonanie jednotlivých úkonov, dôležitých pre konečné súdne rozhodnutie. Preto voľbu notára v tomto konaní nemáte. Môžete však podať na príslušnom súde sťažnosť na prácu povereného notára. Ak súd zistí, že sťažnosť je opodstatnená, je oprávnený odňať poverenému notárovi dedičskú vec. Urobí tak v prípade, ak napriek predchádzajúcim upozorneniam spôsobuje poverený notár v dedičskom konaní zbytočné prieťahy. Následne súd poverí príslušnými úkonmi iného notára. Poveriť iného notára prejednaním dedičstva však môže len podľa rozvrhu, ktorý je vypracovávaný príslušným krajským súdom v spolupráci s notárskou komorou. Rozvrh sa vypracúva tak, aby poverovanie jednotlivých notárov v konaniach o dedičstve bolo vyvážené.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.