armádami Varšavskej zmluvy v roku 1968, sa dozvedia rozsudok v pondelok.
Obhajoba včera v záverečnej reči požiadala o zbavenie obžaloby z napomáhania k pokusu o vlastizradu. Súd si včera vypočul záverečné slovo obhajoby a nakoniec vystúpili aj obaja obžalovaní. Vynesenie rozsudku sa očakáva v pondelok. Obžalovaní včera svoje stíhanie označili za pomstu za socializmus a vinu odmietli.
"Toto je pomsta za to, že socializmus vôbec existoval a my sme boli jeho predstaviteľmi," povedal Jakeš. "My sme sa tu ocitli v rozpore s právom," dodal. "Je to beh na dlhej trati. Už to trvá dlho, celá moja éra dôchodcovská je týmto naplnená," povedal druhý obžalovaný, Jozef Lenárt.
Jeden z troch obhajcov Kolja Kubičko sa obáva, že jeho mandanti by sa mohli stať obetnými baránkami. "Ide o záujem predniesť spoločnosti akýsi boj proti komunizmu aspoň dodatočne tým, že budú odsudzovať bývalých predstaviteľov komunizmu," povedal Kubičko. Podľa neho môže ísť čiastočne o pomstu ľudí, ktorých sa dotkli zmeny v roku 1968.
Štátny zástupca Jiří Bednář vo štvrtok v záverečnej reči zmenil právnu kvalifikáciu trestného činu z prípravy vlastizrady na napomáhanie pokusu o vlastizradu. Obžalovaným navrhol trest pri dolnej hranici, ktorá sa pohybuje od 12 do 15 rokov. Ponechal na úvahe súdu, či im zníži trest na päť rokov vzhľadom na vysoký vek obžalovaných a fakt, že od trestného činu ubehla dlhá doba.
Súdny proces s Jakešom a Lenártom sa začal v pondelok. Obaja boli obžalovaní z vlastizrady v súvislosti s pokusom o vytvorenie protiústavnej robotnícko-roľníckej vlády. Tá mala podľa predstáv Sovietov a niektorých členov československého komunistického vedenia nahradiť zákonnú vládu a následne legalizovať okupáciu ČSSR armádami krajín Varšavskej zmluvy.
Jakeš, ktorý bol v rokoch 1987-89 generálnym tajomníkom ÚV KSČ, v auguste 1968 zastával funkciu predsedu ústrednej kontrolnej a revíznej komisie KSČ. Lenárt v tom čase pôsobil ako člen Národného zhromaždenia a jeden z tajomníkov ÚV KSČ. Nepatrili však k hlavným postavám zodpovedným za okupáciu. Oni ale zostali nažive a ako občania ČR sa môžu dostať pred súd. Zodpovedať by sa mali hlavne bývalí funkcionári Vasil Biľak, Alois Indra, Drahomír Kolder, alebo Oldřich Švestka. Všetci s výnimkou Biľaka, ktorý má slovenské občianstvo, však už zomreli.
Lenárt nepociťuje žiadnu krivdu v súvislosti s tým, že na rozdiel od Biľaka stojí pred súdom. "Ja mu prajem, že mu dajú väčší pokoj," povedal. Podľa Jakeša sa Biľak po práve neocitol pred súdom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.