Daňové orgány vykonali od zavedenia elektronických registračných pokladníc takmer 23
Zavedenie registračných pokladníc prinieslo podľa daňovej správy len čiastočne očakávané výsledky. Jedným z dôvodov je prístup spotrebiteľov k vydávaniu dokladov z registračných pokladníc. Kupujúci totiž buď vôbec nepožadujú od predávajúcich tieto doklady, alebo ich nechcú po dohode o zľave z ceny tovaru. Nedostatkom je podľa DR aj ťažké dokazovanie resp. sankčné postihnutie osôb za neoprávnený zásah do servisu pokladnice s cieľom ovplyvniť zaevidované údaje. Legislatíva totiž tieto skutočnosti neupravuje.
Ku koncu augusta evidovali daňové orgány takmer 97,8 tis. daňových subjektov, ktoré majú zaregistrované elektronické registračné pokladnice. Fyzické osoby z toho predstavovali takmer 78 tis. subjektov a zvyšných približne 20 % tvorili právnické osoby. Obrat právnických osôb používajúcich registračné pokladnice dosiahol v uplynulom roku takmer 1,682 bil. Sk, keď asi 80 % z neho pripadalo na platcov dane z pridanej hodnoty. Obrat fyzických osôb prevýšil 207 mld. Sk, pričom sa platcovia DPH podieľali na ňom približne 37 percentami.
Od júla 1995 je povinnosťou každého obchodníka vystaviť pri predaji tovaru pokladničný doklad a odovzdať ho zákazníkovi. Kópiu dokladu by mal podnikateľ uschovať na daňové účely. Výnimku tvoria tzv. samopestovatelia, ktorí predávajú len prebytky svojej vlastnej rastlinnej či živočíšnej produkcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.