vysokopostavených vojenských činiteľov Pentagónu. Presné načasovanie zásahu však bude podľa nich významne závisieť aj od dezertujúcich irackých vojakov, ktorí pomôžu Američanom zvrhnúť irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Denník citoval dvoch nemenovaných predstaviteľov americkej obrany, ktorí uviedli, že február sa zdá byť najpravdepodobnejším časom na úder. Vojenské operácie by však nemali trvať dlhšie než do apríla, keď v oblasti Perzského zálivu začínajú jarné a letné horúčavy. Tie by mohli byť pre operácie priťažujúcim faktorom. Hovorca Pentagónu sa k správe nevyjadril.
Podľa Washington Post však americkí stratégovia odhadujú trvanie vojenského zásahu v Iraku na niekoľko týždňov - na rozdiel od šiestich mesiacov, ktoré potrebovali na ofenzívu počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Denník však upozornil, že žiadny časový rozvrh útoku ešte nebol schválený a ani americký prezident George W. Bush nepodpísal žiadny vojnový plán.
Pentagón stále diskutuje o veľkosti vojenskej jednotky, ktorá bude potrebná na vojnu v Iraku. Predbežný počet, o ktorom sa hovorí, sa údajne pohybuje od 75 000 vojakov až do štvrť milióna. Podľa navrhovaného plánu by sa mali vojaci určení na zásah v Iraku rozptýliť, aby zabránili vytvoreniu veľkých základných táborov. Tie by totiž mohli byť ľahkým terčom mobilných striel Scud, ktoré používa iracká obrana, píše Washington Post.
Okrem týchto úvah zdroje prezradili, že Spojené štáty sa pri vojenskej operácii proti Husajnovi budú spoliehať aj na dezertérov a disidentov vo vnútri jeho vlastnej armády. "Poznáme mená veliteľov každej divízie," citoval denník jedného z predstaviteľov Pentagónu. "Iracká armáda aj iracký ľud sa chcú Saddáma zbaviť. Na to potrebujú nás ako silu, ktorá im to umožní." Vojenskí stratégovia USA teraz skúmajú spôsoby, ako hneď v prvý deň útoku na Irak zlikvidovať čo možno najviac cieľov zo vzduchu. Na tento účel Američania použijú riadené strely Tomahawk a neviditeľné bombardéry B-2. Akonáhle budú zničené iracké odpaľovacie rampy pre strely zem-vzduch, uzatvára Washington Post, nastúpia do útoku bombardéry B-52 a B-1 s cieľom zničiť veliteľské centrály a známe sídla Saddáma Husajna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.