kancelár Gerhard Schröder, alebo sa na čelo vlády dostane Edmund Stoiber. Najdôležitejšie je, aby nová nemecká administratíva vznikla čo najskôr. Dlhé mesiace totiž EÚ musela odkladať dôležité rozhodnutia týkajúce sa financovania rozšírenia či reformy poľnohospodárstva, pretože sa čakalo na nemecké voľby.
Nemecko ako najväčšia členská krajina a najsilnejšia európska ekonomika prispieva do spoločného rozpočtu EÚ najväčšou čiastkou, s čím nemeckí občania nie sú spokojní - najmä keď vezmú do úvahy ťažkú sociálnu situáciu vo východných častiach krajiny.
Kancelár Schröder si preto pred voľbami nemohol dovoliť žiadne ústupky vo sfére financií, ktoré by ho mohli pripraviť o voličov. EÚ jeho postoj viac-menej chápala. Teraz však chcú Brusel, partneri Nemecka v únii i kandidátske krajiny čo najskôr vidieť novú nemeckú vládu, aby sa proces rozšírenia pohol vpred k najdôležitejším rozhodnutiam, ktoré umožnia v decembri uzavrieť prístupové rokovania s desiatimi kandidátmi.
Dôležité je, aby vznikla nemecká vláda pred bruselským summitom, na ktorom má EÚ 24. a 25. októbra prijať spoločné stanoviská k priamym platbám pre poľnohospodárov, pomoci regiónom nových krajín či kompenzačným platbám, ktoré zabezpečia, aby noví členovia neplatili hneď po vstupe viac ako budú dostávať.
Hoci podľa politológov je z hľadiska európskej politiky novej nemeckej vlády v podstate jedno, či bude kancelárom Schröder alebo Stoiber, diplomatické a úradnícke kruhy EÚ sa netaja tým, že by si želali zmenu. Bilanciu Schröderovho vládnutia vnímajú viacerí skôr kriticky a upozorňujú na jeho nie najlepšie vzťahy s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom, ktoré oslabili či dokonca úplne zastavili historický francúzsko-nemecký motor európskej integrácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.