Matúš diktuje čiapku, Móric aj rukavice
Mená dvoch posledných letných oslávencov Matúša (21. 9.) a Mórica (22. 9.), keďže astronomická jeseň začína 23. 9., nám opäť núkajú starootcovské skúsenosti z bohatej pranostickej kytice. Po hrejivých predpovediach leta už veľa stôp neostáva.
Ľudia však pekný deň na Matúša veľmi vítali - dávne predpovede ubezpečujú, že príjemné počasie by mohlo trvať i celý mesiac. Slniečko vítali aj vinohradníci, podľa ktorých jasný Matúš predpovedal dobrú úrodu hrozna i na budúci rok. Najpopulárnejšia matúšovská pranostika však vraví: Po Matúši, čiapku na uši a móricovská z Česka iba varovne dupľuje: Na sv. Mořice je třeba již čepice, někdy i rukavice. Ešte povážlivejší je priam fujavicový obsah poľskej pranostiky k sv. Móricovi, ktorá vraví: Ak je jasný Maurycy, v zime vietor zaryčí, čo potvrdzuje aj jedna naša, upozorňujúca: Ak je jasno na Mórica, v zime bude veľa vetrov. Ešte pred príchodom mrazivých vetrov však treba čo-to podokončovať aj na poliach, v záhradách. Roľníci vravievajú, že po Matúšovi sa už zemiakom korienok odtrhol a je najvyšší čas pozbierať ich a tento deň považovali oddávna za príhodný na sejbu žita.Zaujímavé je,že iba o deň neskôr, na Mórica naopak, nikto radšej nesial - na vidieku si starší gazdovia dodnes myslia,že zrno by podistým poznamenala nejaká ničivá pliaga.
Pondelkový prvý jesenný deň patril voľakedy v kalendároch menu Tekla a jej pranostiky takmer napospol súvisia s jablkami. Jedna hovorí: sv. Tekla, posledné jablko zjedla a druhá, že sv. Teklička, maľuje jabĺčka. Namiesto súčasných oslávencov z 24. septembra - u nás Ľuboša a v Česku Jaromíra, mávali kedysi meniny Gérardovia, čo ostalo i v pranostikách. Podľa nich práve Gérard má talent naznačiť, aké nadíde budúce leto.
Ďalšie dni začínajúcej jesene, keď meniny majú Cyprián, respektíve niekdajší oslávenci Kozma a Damnián, zhodne naznačujú na sv. Cypriána, či Kozmu a Damniána, chladno býva zrána.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.