pripojiť sa k obom organizáciám. "Vítam výsledky volieb na Slovensku. Slovenskí občania dali najjasnejším možným spôsobom najavo, že si želajú čo najskôr vstúpiť do Európskej únie," uviedol vo vyhlásení predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. Potešila ho tiež pomerne vysoká účasť voličov, na ktorú pred voľbami vyzýval.
Európska komisia vyjadrila presvedčenie, že výsledok volieb na Slovensku povedie k vytvoreniu vlády, ktorá bude pokračovať v reformách a dovedie krajinu do únie. Podľa hovorcu komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena teraz komisia očakáva výsledok rokovaní o vytvorení vládnej koalície. Zdroje komisie netajili s výsledkami volieb spokojnosť. Vyhlásenie k slovenským voľbám vydalo aj dánske predsedníctvo v únii. Brusel podľa neho očakáva vytvorenie takej vlády, ktorá bude pokračovať v pokroku SR na ceste k členstvu v EÚ. "EÚ by rada privítala Slovensko ako nového člena," uviedlo dánske predsedníctvo.
Podľa spravodajcu Európskeho parlamentu pre SR Jana Marinusa Wiersmu umožní výsledok volieb rýchle vytvorenie novej vlády, čo je pre krajinu dôležité z pohľadu vstupu do EÚ a NATO. "Táto vláda bude schopná úspešne dokončiť proces integrácie Slovenska," povedal Wiersma.
Podľa jeho kolegu v europarlamente a predsedu Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Hansa-Petra Martina výsledky volieb na Slovensku jasne naznačili, že obyvatelia si želajú pokračovanie doterajšej vlády a že väčšina z nich je za integráciu krajiny do Európskej únie.
Severoatlantická aliancia sa k výsledkom volieb zatiaľ oficiálne nevyjadrila. Zdroje NATO však opatrne privítali výsledok a usúdili, že SR je na dobrej ceste pokračovať v proreformnej a prointegračnej politike. NATO teraz očakáva, aké bude zloženie novej vlády. Zdroje však zdôraznili, že rozhodnutie o tom, či aliancia pozve SR za svojho člena, bude prijaté tesne pred novembrovým summitom v Prahe alebo až na ňom. Podľa pozorovateľov však teraz zrejme už nič nestojí v ceste prijatiu SR do NATO. Podmienkou, ktorú otvorene deklarovali najmä Spojené štáty bolo, aby v novej vláde nebol bývalý premiér Vladimír Mečiar a jeho HZDS.
Tieto názory potvrdil predseda amerického Výboru pre NATO Bruce Jackson, ktorý pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa vyhlásil, že výsledok slovenských volieb odstránil poslednú prekážku na ceste do NATO. "Ide o vynikajúci výsledok, ktorý odstránil poslednú prekážku na ceste Slovenska do NATO. Pre nás z toho vyplýva, že na summite v Prahe bude pozvaných sedem krajín," uviedol pre Slobodnú Európu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.