(ne)konštruktívnej opozície. HZDS sa po štyroch rokoch podarilo zopakovať svoj volebný triumf, no oproti roku 1998 stratilo takmer tretinu voličov. Nestratilo však neochotu ostatných strán ísť s ním do povolebnej koalície, a tak aj najbližšie štyri roky bude zrejme pôsobiť v opozícii.
Snažili sme sa zistiť, ako vnímajú tento fakt jeho čelní predstavitelia v Košiciach a kraji, no príliš sme neboli úspešní. Mobil krajského šéfa G. Krajčiho bol vypnutý a nedvíhal nám ani kandidát na košického primátora Š. Horváth, či bývalý poslanec A. Engliš a aj líder za Košický kraj V. Tkáč bol vraj na povolebných rokovaniach. Mestský šéf hnutia E. Kolesár bol maximálne stručný. "Je to rozhodnutie občanov, pre nás je úspechom, že sme voľby vyhrali. Iná strana by sa pri takom tlaku zo zahraničia alebo mediálneho tlaku u nás dávno rozpadla, my nielenže "žijeme", ale sme aj vyhrali voľby." Na našu ďalšiu otázku, na čo im bude také Pyrhovo víťaztsvo, keď opäť nedokážu zostaviť vládu, E. Kolesár odpovedať nechcel.
Omnoho väčšie oči pred voľbami mali aj v Smere, ktorý napokon skončil až tretí. Necelých 13,5 percenta oproti predpokladanému intervalu 18-20 takmer dojalo k slzám aj podpredsedníčku strany M. Beňovú. Heslo "poďte voliť R. Fica za predsedu vlády" sa v posledných dňoch akosi minulo účinkom, a tak sa šéf Smeru aj v ďalších štyroch rokoch bude na našich občanov usmievať z opozičných poslaneckých lavíc. Krajský šéf Smeru P. Paška priznal, že pred voľbami bol asi zbytočne veľkým optimistom. "V posledných dňoch sme stratili mnoho voličov. Sám si to neviem vysvetliť, prečo sa tal stalo. Napadajú ma síce mnohé veci, no fakt neviem... Vyzerá to tak, že budeme v opozícii a s tým už teraz nemôžeme nič robiť. Veľmi ma prekvapil rast SDKÚ. Čudujem sa tomu najmä preto, lebo viem, s akými aférami bola táto strana spájaná a nijak jej to neublížilo. Čas ukáže, či prípadná pravicová vláda bez Smeru bude pozitívnym riešením pre Slovensko. Pozitívne pre nás je aspoň to, že Smer bude mať 4 poslancov za Košice. Aj za seba môžem povedať, že sa budeme snažiť, aby sme v rámci svojich možností pomohli dostať sa tomuto kraju vyššie a znížiť tak aj regionálne rozdiely," tvrdí Pavol Paška.
Jedným z najväčších volebných prekvapením bol určite vyše 6,3 percentný volebný zisk KSS, čím sa im počet voličov oproti roku zväčšil viac než dvojnásobne. Šéfa košických komunistov Ondreja Čierneho však spomínané čísla vôbec neprekvapili. "Počítali sme so 6-7 percentami, takže je to v rámci normy. Zatiaľ príliš neoslavujeme, sme chudobná strana, aj tých milión korún na predvolebnú kampaň sme si museli požičať. Nepáči sa mi však, že len čo sa naši poslanci dostanú do parlamentu, bez toho, aby čokoľvek vykonali, už na nich útočia budúci vládni predstavotelia. Najmä predseda KDH P. Hrušovský si svoje slová na našu adresu mohol odpustiť. Bolo by lepšie, keby sa radšej pridržiaval desiatich božích prikázaní. Náš vzor je česká KSČM a ich úspech v nedávnych voľbách povzbudil aj nás. Voličom môžem sľúbiť, že sa im za našu podporu odvďačíme tým, že dôsledne budeme brániť ich záujmy. Chceme sa sústrediť najmä na robotníkov, lebo tí si po Novembri 1989 najviac vytrpeli. Aj keď sme doteraz neboli v parlamente, vždy sme stáli po boku pracijúceho človeka a inak tomu nebude ani nasledujúce štyri roky," uviedol O. Čierny. Ako ešte dodal, verí, že volebný úspech pritiahne do strany aj mladých ľudí. Nekomunistickú ľavicu vraj neľutuje, lebo si za svoj debakel môžu sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.