budúcnosť. Len KSS sa však podarilo prekročiť parlamentný prah, zvyšné kvinteto prečká najbližšie štyri roky mimo NR SR.
Najlepšie z nich si počínala Slotova Pravá SNS, ktorej verilo 3,65 percenta voličov. Jej krajský tajomník Ivan Šoltés nám však včera na obed povedal len toľko, že o voľbách je ešte priskoro sa baviť. "Zavolajte cez týždeň na naše bratislavskú centrálu," odporučil nám. Omnoho zdieľnejší bol krajský predseda konkurenčnej SNS Pavol Juríček. Podporu vo výške 3,32 percent považuje za krutú realitu, s ktorou sa musia čo najskôr vyrovnať. "Je to jasný neúspech, musíme to najprv predýchať a potom sa zaoberať tým, čo bude ďalej. Zrejme zo strany členskej základne bude počuť silné tlaky, aby sa obe národné strany spojili. Asi to tak bude pre nás oboch lepšie. Keby sme išli spolu, dosiahli by sme totiž porovnateľný výsledok ako v minulých voľbách a boli by sme v parlamente. Teraz tam však bude chýbať strana, ktorá by zastupovala národné záujmy," povzdychol si. Výsledky v kraji na úrovni 2 percent taktiež nepovažuje za dobré, zatiaľ sa nechcel vyjadrovať ani k tomu, či voľby znamenali politickú smrť Anny Malíkovej. Útechou pre obe národniarske strany tak môže byť aspoň to, že získali nárok na štátny príspevok, ktorý pre každú stranu predstavuje okolo 12 miliónov Sk.
Štátny príspevok neobíde ani Gašparovičo HZD, ktoré po sľubnom rozbehu napokon získalo len 3,28 percenta. V Košickom kraji to však bola sotva polovica z tohto čísla. Sklamanie preto netajil ani ich košický mestský šéf O. Sabo. "Našou najväčšou chybou bolo to, že sme sa nedištancovali od politiky HZDS a všetkých ich káuz. Mnoho voličov nás preto od tohto hnutia nevedelo rozoznať. Navyše, nepomohol nám ani R. Fico, ktorý nevylúčil povolebnú spoluprácu HZDS. To, že napokon poškodil najmä svoju stranu, je už jeho problém, nás viac mrzí to, že kvôli tomu sa viacero našich potenciálnych voličov vrátila do HZDS. Našu budúcnosť nevidím v čiernych farbách, veď, existuje len 2 mesiace a niečo sme už tu dokázali. Nedá sa vylúčiť, že napokon predsa len budeme mať zastúpenie v parlamente, keď by k nám mohli prejsť nespokojní poslanci z HZDS. Okrem toho v košickom VÚC máme dvoch poslancov, tretí je už možno na ceste," skonštatoval O. Sabo.
Ťažkým debaklom pre nekomunistickú ľavicu sa dá nazvať 1,79 percenta odovzdaných hlasov pre Weissovu SDA a 1,36 pre Koncošovú SDĽ. Po včerajšku už len bývalý poslanec NR SR za SDA Ladislav Orosz však na tomto neúspechu našiel aj jedno pozitívum. "Občas takéto prehry nie sú na zahodenie, možno to ľavici pomôže spamätať sa z toho, čo uplynulé štyri roky robila. Musím však priznať, že som očakával omnoho lepší výsledok tesne pod hranicou 5 percent. Naši voliči sa však rozhodli vsadiť na istotu a radšej dali hlas ANO, SDKÚ, Smeru alebo KSS, u ktorých bola väčšia šanca dostať sa do parlamentu. Navyše ľudia u nás vnímajú ľavicu ináč ako vo svete. A tak namiesto štandardnej ľavice tu budú mať KSS, ktorej výsledok som však tak trochu aj predpokladal. Na druhej strane som rád, že tu bude čisto pravicová vláda. Dôsledky jej vládnutia môžu ľavicu len posilniť a o štyri roky budú volebné výsledky vyzerať úplne ináč," myslí si L. Orosz. Košický mestský šéf SDĽ Jozef Drabik k výsledkom "svojich" len ťažko hľadal slová. "Do poslednej chvíle som veril, že sa dostaneme do parlamentu. Je mi veľmi ľúto, že 12 krajín EÚ a tri krajiny susediace s nami budú mať ľavicovú vládu. Len Slovensko je pre mňa nepochopiteľne takým pravicovým ostrovom v Európe. Voliči však po štyroch rokoch pochopia, že budúca pravicová vláda bude pre nich nešťastím. Úspech KSS som predpokladal. Niet sa čomu čudovať, veď ľudia najmä na Východnom Slovensku sa majú zle. V prvom rade sa však my musíme po tejto facke zmobilizovať a vytvoriť jednu normálnu ľavicovú stranu. Zabudnime na rozpory a venujme sa radšej hľadaniu toho, čo nás spája. Verím, že o štyri roky to bude omnoho veselšie...," dodal neveselý J. Drábik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.