vydanie amerického denníka New York Times.
Šaronove vyjadrenia, citované izraelskými a západnými zdrojmi, predstavujú podľa denníka obrat v postoji Izraela od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Vtedy Izrael zasiahlo 39 irackých rakiet Scud bez reakcie z jeho strany. Washington vyvíjal počas vojny s Irakom na Izrael tlak, aby prípadnou odvetou nerozbil arabské spojenectvo, podporujúce Spojenými štátmi vedenú vojenskú kampaň na vyhnanie irackej armády z Kuvajtu.
Dva prieskumy zverejnené v piatok ukázali, že väčšina Izraelčanov chce, aby ich štát vojensky odpovedal na možný útok zo strany Iraku, ktorý by mohol prísť po americkom zásahu voči Bagdadu. Izrael si podľa svojich predstaviteľov vyhradzuje právo na odplatu, ak sa znova stane cieľom irackej ofenzívy. Podľa New York Times odráža Šaronovo uvažovanie medzi izraelskými politikmi a generálmi rozšírené presvedčenie, že arabskí lídri vnímali zdržanlivosť Izraela v roku 1991 ako slabosť.
Bývalý izraelský veľvyslanec vo Washingtone David Ivri pre denník uviedol, že v súčasnosti má Izrael omnoho viac možností pre svoju obranu, pričom iracká strana je "menej efektívna". Odborníci sa totiž domnievajú, že Irak má menší počet striel Scud než naposledy. Pentagón sa obáva, že akcia Izraela by rozvírila arabskú verejnú mienku a sťažila Spojeným štátom udržanie spolupráce s arabskými štátmi. Washington dúfa, že v nich budú mať základne americké sily. Podľa denníka americkí predstavitelia svojim izraelským kolegom povedali, že USA uskutočnia intenzívnu kampaň na zničenie irackých odpaľovacích zariadení na západe krajiny. Izraelčanov tiež ubezpečili, že dostanú primerané upozornenie o začiatku útoku. USA okrem toho v tichosti inštalovali dátové spojenie pre včasné varovanie Izraela pred odpálením irackých rakiet. Informácie budú získavať americké satelity a USA ich pošlú ústrediu izraelského vojenského letectva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.