volieb v SDKÚ mám takúto zodpovednosť viesť týmto smerom rokovania," povedal včera Dzurinda novinárom po skončení rokovania Prezídia SDKÚ. To jednomyseľne rozhodlo, že strana bude o budúcej vládnej koalícii rokovať s SMK, KDH a ANO.
Na otázku, či prichádzajú do úvahy aj rokovania s inou parlamentnou stranou o podpore vlády v Národnej rade, Dzurinda odvetil: "Na to nevidím dôvod." Prvé rokovanie zástupcov pravicových strán sa uskutočnilo už včera večer. Okrem Dzurindu na ňom SDKÚ zastupovali podpredsedovia Eduard Kukan a Ivan Šimko.
Podľa Dzurindu sa musí na začiatku prejaviť spoločná politická vôľa, potom prídu na rad programové otázky a napokon personálne. Predbežný počet 78 poslaneckých mandátov pre pravicovú koalíciu dáva podľa neho dostatočné predpoklady na koncepčnú prácu.
Za konečný termín na zostavenie vlády považuje Dzurinda ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR, ktorá sa podľa ústavy koná do tridsiatich dní od oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb.
Predseda SDKÚ opätovne vyjadril radosť z účasti občanov na voľbách i volebného výsledku svojej strany. Domnieva sa, že nová vláda bude schopná naplniť ambície väčšiny obyvateľov Slovenska a zabezpečiť vstup krajiny do Európskej únie a NATO.
Bugár vidí veľkú šancu na vytvorenie pravicovej vlády
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár vidí veľkú šancu vytvoriť na Slovensku pravicovú vládu. Bugár poznamenal, že podpora 78 poslancov by bola síce tesná, ale podľa neho jedna vec je počet a druhá dohoda na programoch. "Budeme sa snažiť vytvoriť stabilnú vládu," konštatoval líder SMK.
Hrušovský: SDKÚ má právo predložiť svoju predstavu o vláde, vrátane premiéra
Slovenská demokratická a kresťanská únia získala od voličov pravicových strán najviac hlasov. Podľa KDH má právo ponúknuť ostatným stranám svoju predstavu o budúcej vláde, vrátane premiéra. Predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský potvrdil, že Mikuláš Dzurinda má najväčšiu podporu pravicových voličov a má právo uchádzať sa o tento post. Neodpovedal, či je pre neho i jeho stranu Dzurinda prijateľný ako nový predseda vlády. "Ukážu to rokovania. Nemožno však z kontextu vytrhnúť iba jednu funkciu, treba rokovať o širšom personálnom obsadení vyšších ústavných funkcií," povedal Hrušovský včera pred novinármi.
Tak ako sa Dzurinda stretol popoludní s Bugárom, Hrušovský sa stretol už s predsedom ANO Pavlom Ruskom.
Hrušovský popoludní očakával zložité rokovania, pretože KDH nepozná "minimálne" ANO. "S ostatnými sa poznáme navzájom, pretože štyri roky sme boli v koalícii. Nemá nás tam čo prekvapiť. Napriek tomu čakáme, s akými požiadavkami prídu na rokovania a potom zaujmeme stanovisko," doplnil Hrušovský.
Kresťanských demokratov na rokovaniach o zostavení vlády zastupovali okrem Pavla Hrušovského predseda bývalého poslaneckého klubu KDH František Mikloško a podpredseda Vladimír Palko.
Ak sa pravica dohodne na vládnom programe, ANO chce byť súčasťou novej vlády
Ak sa SDKÚ, KDH, SMK a ANO dokážu dohodnúť na vládnom programe, ANO nevidí prekážky, pre ktoré by sa nestala súčasťou takejto vládnej koalície. V prípade, že sa program bude porušovať alebo sa nebude plniť a politici sa "budú vybíjať v nezmyselných zakladaniach ďalších strán, nezmyselných tendroch, škandáloch a v privatizácii, tak nemáme najmenší problém z tejto koalície odísť," povedal predseda ANO Pavol Rusko pred novinármi ešte pred večerným stretnutím.
Spojenectvo pravicových strán, disponujúce len miernou parlamentnou väčšinou, pritom nepovažuje Rusko za rizikové. "Ďaleko rizikovejšou by bola koalícia, ktorá by síce mala o niekoľko poslancov viac, ale nebola by názorovo a myšlienkovo jednotná," vyhlásil Rusko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.