na pultoch objaviť bez toho, aby nebolo viditeľne označené niektorým z nasledujúcich nápisov: mladý hovädzí dobytok, mladý býk, býk, vôl, jalovica alebo krava.
Hoci nariadenie ministerstva pôdohospodárstva platí už dva mesiace, v obchodoch nevidno, žeby ho rešpektovali. Z nášho včerajšieho prieskumu vyplynulo, že ho nedodržiavajú ani prevádzky najväčších zahraničných či domácich obchodných reťazcov. Oslovení predavači zostali zaskočení, o novej označovacej povinnosti nevedeli. „My máme všetko hovädzie mäso len z býkov," tvrdil muž za pultom v predajni Terno v Bratislave-Petržalke. Nevedel však povedať, prečo to nedeklarujú aj na vyloženom tovare.
V hypermarkete Tesco sa predavač snažil vysvetliť, že do ich prevádzky sa vozí hovädzina už rozporcovaná, takže za označenie by mal vraj zodpovedať dodávateľ. Podľa Zväzu mäsiarov takýto prístup neobstojí. „Je tu výnos ministerstva, a ten hovorí, že je povinnosťou hovädzie označovať. Obchodníci to musia rešpektovať," povedala výkonná riaditeľka Zväzu mäsiarov Edita Ohrablová. Zväz má podľa nej informácie aj o tom, že niektoré obchodné siete bez povolenia odoberajú veľké hovädzie štvrtky a vo svojich prevádzkach ich proti predpisom sami rozrábajú na malé porcie. Istý reťazec vraj takto dokonca špekulatívne nakupuje kravské mäso, ktoré je lacnejšie, a po rozrábke ho predáva ako drahšie mäso z býkov.
O tomto probléme vedia aj mäsospracovatelia. Napríklad riaditeľ mäsokombinátu Tauris Rimavská Sobota Ľubomír Brezovický potvrdil, že „tento obchodný reťazec neberie nedelené mäso od spracovateľov, ale odoberá ho v štvrtiach s kosťou a sám si ho kostí. A je pravda, že prevažne odoberá mäso z kráv".
Na rozdiel od obchodníkov mäsospracovatelia, ako tvrdí zväz mäsiarov, viditeľne označujú pôvod hovädzieho nalepením etikiet priamo na distribuované mäso. Ale za to, či sa mäso balené neskôr v obchodných prevádzkach, tiež riadne označí, zväz neručí.
Autor: ru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.