voličov nie je pre neho prekvapením. Johnson včera v Bratislave na konferencii organizovanej Rozvojovým programom OSN (UNDP) uviedol, že on pred voľbami do skupiny pesimistov nepatril.
Podľa jeho slov tieto voľby potvrdili smerovanie Slovenska do Európskej únie a NATO. Nevie si predstaviť, že by SR v aliancii chýbala. Poukázal však na niektoré oblasti, v ktorých krajina stále zaostáva. Bývalého ambasádora napríklad zaráža, že sa na Slovensku nedokázali počas desaťročnej histórie ustáliť stredopravé a stredoľavé strany. Subjekty na Slovensku stavajú svoju politiku na osobnostiach, pričom v úzadí zostáva programové zameranie.
Za kritickú Johnson považuje nezávislosť súdnictva. Poznamenal, že výzvou pre novú vládu bude tiež zabezpečenie funkčnosti systému vzdelávania.
Predseda Stredoeurópskej medzinárodnej banky György Surányi doplnil, že vládna garnitúra sa bude musieť popasovať aj s netolerovateľnou mierou nezamestnanosti.
Z politického hľadiska sa Slovensko stalo normálnym štátom, myslí si Karl Schwarzenberg, bývalý poradca prezidenta Václava Havla. Uplynulé voľby neboli podľa jeho vyjadrenia ničím zvláštnym, zabezpečili krajine primeraný a pokojný rozvoj. Ukázalo sa, že populisti ničia svoje vlastné strany. Z prítomnosti komunistov v novom parlamente netreba mať obavy, povedal Schwarzenberg. Konštatoval, že výsledok volieb je najlepším signálom pre susedné krajiny.
Vysokú účasť voličov vyzdvihol koordinátor hospodárskych a environmentálnych aktivít OBSE Marcin Świecicki. Potvrdila sa podľa jeho slov skutočnosť, že Slováci veria demokratickému systému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.