IAKSA (International Amateur Kickboxing Sport Association). Podobne, ako na nedávnych MS asociácie WKA v talianskej Massa Carrare, aj na tomto svetovom šampionáte bol vedúcim slovenskej výpravy Košičan Peter Onuščák, ktorý vystupoval aj v úlohe hlavného reprezentačného trénera. Po MS mohol spokojne bilancovať...
"Šampionáty IAKSA sú šampionátmi, na ktorých sa medaily získavajú naozaj ťažko. My sme po tom, čo sa nám podarilo, naozaj spokojní, veď sme získali jedno zlato, dve strieborné medaily a tri bronzové. Je to náš historický úspech! Ak to porovnáme s minuloročnými majstrovstvami, na MS 2001 v rakúskom Klagenfurte sme získali dva bronzy, progres je evidentný. Alebo porovnanie z inej strany, s českou výpravou, ktorá je kvalitatívne porovnateľná s našimi možnosťami: Česi získali tri striebrá," hovorí Peter Onuščák o výsledku z Palazzo dello sport Expomar.
Ten prezrádza i čosi o samotnej asociácii IAKSA. "Je to amatérska sociácia, ktorá si zakladá na svojom amaterizme. Neuznáva ani spätnú reamatarizáciu, existuje ozaj na preferovaní amatérskej čistoty. Združuje čisto kontaktné formy kickboxu, teda semi contact (ďalej SC - pozn. red.), light contact (ďalej LC - pozn. red.) a full contact (ďalej FC - pozn. red.), naopak, absentujú formy, low kick a thajský box. A v každej váhe môže byť len jeden zástupca krajiny."
Prednosťou šampionátov IAKSA je perfektná organizácia, šampionáty IAKSA sú totiž známe tým, že ich organizáciu nezveruje vedenie IAKSA plne do rúk domácich organizátorov, ale spolieha sa na organizáciu vlastným direktoriátom. Skúsený tím profíkov z IAKSA tak zabezpečuje väčšinu organizačných záležitostí, od váženia pretekárov cez časový i priestorový rozvrh podujatia. Azda jedinou nevýhodou šampionátov IAKSA je skutočnosť, že proklamovaná amatérska báza vyhovuje pretekárom z nástupníckych štátov ZSSR. A ponuka je samozrejme široká: Rusi, Ukrajinci, Lotyši, Bielorusi, Turkméni, Tadžici, Azerbajdžanci...
Slováci sa na MS vysokej športovej úrovne zúčastnili v 15 - člennom pretekárskom zložení, výpravu dopĺňali 6 členov realizačného tímu (traja rozhodcovia, dvaja tréneri a lekár). V ňom boli dvaja východniari, okrem Petra Onuščáka i druhý tréner Jozef Koloszy z Prešova a Popradčan, rozhodca Jozef Klein.
Polovica z pretekárskeho osadenstva mala tiež klubovú príslušnosť z východu. Z košického Guard Steel Trans Clubu, ktorému šéfuje práve Peter Onuščák, sa v Taliansku predstavila Jana Olejárová (LC, - 65 kg), Viktor Žuffa (LC, - 60, a FC, - 54), Miroslav Petrů (FC, -81) a Ladislav Tóth (LC, - 71 a SC, -71). Z Bao Humenné to bol Vladimír Minda (SC,-81) a Rastislav Babinčák (SC,-75 a LC, -75), z Adento Poprad zas Lukáš Body (FC, - 67). Dodajme, že východniari získali dve medaily, bronz patrí Jane Olejárovej, striebro Lukášovi Bodymu.
Po víťazstve nad Taliankou (3:0 na body) už mala Olejárová bronz istý, v zápase so skúsenejšou Walesankou sa pokúšala o viac. "Jana má 60 kíl, ani toľko nie, tá Walesanka bola ´spustená´z takých 66 kíl, ten rozdiel bolo vidieť. Presadzovala sa fyzicky, Jana plnila to, na čom sme sa dohodli. Škodam, prehrala 1:2, mohla i zvíťaziť a mohla skončiť ešte lepšie. Vo finále totiž čakala Češka Vendula Vokálová, tú Jana dobre pozná a trúfam si povedať, že Jana bola v lepšej forme. Videli sme to i pri finále, s Češkou mala Walesanka, ktorá získala titul majsterky sveta, menej práce," dodáva Peter Onuščák. Mimochodom, jeho oddiel, Guard Steel Trans Košice organizuje nábor nových cvičencov každý pondelok (17. hod.) a každý piatok (18. hod.) v priestoroch Dojang Taekwondo Gym na Stierovej 29 (sídl. KVP) v Košiciach. Ak raz teda chcete mať medailu z MS, nech sa páči...
Striebro získal vo svojej kategórii Popradčan Lukáš Body (na obr. vľavo). "Samozrejme, že ten zápasil veľmi dobre. V 1. kole po 20 sekundách zložil domáceho Taliana K.O. V 2. kole, semifinále, mal za súpera jedného z najlepších fullkontaktistov na svete, štvornásobného majstra sveta, Španiela Goméza. Ten prehry jednoducho nepozná, je jedným z najstabilnejších borcov. Bol to napínavý zápas, ktorý dvíhal divákov a pri ktorom sa prekrikovali obe výpravy, španielska i naša. Na body, 2:1, nakoniec vyhral Lukáš Body. Až po zápase sme mu povedali, proti komu to vlastne nastúpil," zasmeje sa Peter Onuščák. Popradčan sa potom vo finále stretol s tureckým pretekárom. "Turci prišli aj na toto podujatie, ako je u nich zvykom, perfektne pripravení. Majú silnú podporu od štátu, vedúcim výpravy je človek z ministerstva. Sú pripravení po športovej i technickej stránke, vybavenie majú excelentné. V samotnom zápase rozhodla práca Turkových nôh, vôbec, nohy sú tradičnou tureckou prednosťou. No a kopy, sú viac bodované, ako údery a zásahy rukou... Turek ukázal vyspelosť i po taktickej stránke, bodoval nohami, keď bol blízko, tak to udržal. Lukáš nakoniec prehral na body 0:3, možno, ak by mu vyšla jedna dobrá rana hneď v úvode, bolo by to iné. Možno," uvažuje Peter Onuščák.
Viktor Žuffa sa predstavil v 60 - ke semi contactu doslova s podváhou, košický borec dostal v 1. kole Ukrajinca, ktorý opäť zhadzoval pár kíl. Podľa toho sa i zápas vyvíjal. Podobné to bolo vo full contacte, kde Žuffa bojoval s Turkméncom. "Obstál v oboch súbojoch so cťou, v zápasoch s takýmito pretekármi je úspechom, keď sa to uhrá na body."
Miroslav Petrů prehral v 1.kole s libanonským súperom, Ladislav Tóth v light contacte s Američanom, v semi contacte s Walesanom, hanbu si však nespravili. Rovnako i Humenčania, Vladimír Minda skončil až vo štvrťfinále, Rastislav Babinčák prešiel v 1. kole cez borca z USA, v druhom prehral s Angličanom, ktorý sa neskôr stal majstrom sveta. "Ale tam bolo evidentné poškodenie, prediskutoval som to s kolegami z iných výprav, dali nám za pravdu. Žiaľ, možnosť opravných prostriedkov nebola," hovorí Peter Onuščák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.