akcia mohla USA vyjsť až na zhruba 200 miliárd dolárov, uvádza sa v správe amerického Kongresu.
V pondelok zverejnená správa je predložená v čase debaty kongresmanov o požiadavke prezidenta Georgea W. Busha dostať od Kongresu súhlas s prípadným použitím sily voči Iraku. Práve finančná náročnosť takejto operácie je jednou z najdôležitejších tém tejto debaty.
Bushov hlavný ekonomický poradca Lawrence Lindsey minulý týždeň odhadol, že vojna v Iraku by vyšla Spojené štáty na 100 až 200 miliárd dolárov, riaditeľ rozpočtového oddelenia Bieleho domu Mitch Daniels však krátko nato označil túto cifru za "pravdepodobne veľmi, veľmi vysokú".
Správa kongresmanov sa sústreďuje na počiatočné náklady potrebné na dosiahnutie víťazstva vo vojne s Irakom, vychádzajúc pritom zo skúsenosti z vojny v Perzskom zálive a z prognóz, ktoré označuje za "značne optimistické". Takéto prognózy predpokladajú, že konflikt bude trvať 30 až 60 dní a zúčastní sa v ňom 125 000 až 250 000 amerických vojakov, ktorí sa stretnú iba s miernym odporom zo strany nepriateľa a nebudú musieť čeliť útokom chemickými alebo biologickými zbraňami. Za týchto podmienok by náklady na vojnu s Bagdadom dosiahli výšku od 31 do 60 miliárd dolárov a 48 až 93 miliárd po započítaní úrokov.
Správa však poznamenáva, že počiatočné vojenské víťazstvo by bolo pravdepodobne iba jedným zo štádií operácie a v odhadoch nie sú zarátané náklady na prípadnú ďalšiu okupáciu irackého územia ani ďalšie výdavky, nesúvisiace priamo s armádou. Po ich započítaní by sa náklady ľahko vyšplhali nad 100 miliárd dolárov. Ak by mala vojna nepriaznivé dopady na americkú alebo globálnu ekonomiku, alebo bola náročnejšia či dlhšie trvajúca než sa predpokladá, suma 200 miliárd dolárov sa javí ako primeraný odhad, konštatuje sa v správe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.