včera zverejnila britská vláda. Podľa Británie Irak pokračoval vo vývoji chemických a biologických zbraní, rovnako ako vo vývoji balistických rakiet aj napriek tomu, že mu to rezolúcie OSN zakazovali. Londýn dokonca tvrdí, že Saddám Husajn na vývoj týchto zbraní osobne dozeral.
Britský premiér Tony Blair preto nepochybuje o tom, že Irak predstavuje vážnu hrozbu, pretože dosiahol výrazný pokrok vo vývoji zbraní hromadného ničenia. Saddám Husajn je podľa Blaira pripravený použiť tieto zbrane, a to nielen proti svojim nepriateľom, ale aj proti vlastným ľuďom, predovšetkým proti opozícii. Niektoré zbrane môžu zaútočiť už 45 minút od udelenia rozkazu.
Tvrdenie Bagdadu, že zničil svoje chemické zbrane je klamstvo, uvádza sa v britskom dokumente. Irak vraj naopak uskladnil množstvo antraxu a vybudoval mobilné laboratóriá, v ktorých vyvíja nosiče biologických zbraní. Okrem toho sa Saddám Husajn už roky pokúša získať urán z Afriky, ako aj technológiu a materiál na výrobu jadrových zbraní.
Irak má vyše 20 rakiet s dráhou doletu 650 kilometrov, ktoré môžu niesť biologické a chemické zbrane a snaží sa získať ďalšie rakety.
Britský premiér tvrdí, že tieto informácie sú z dôveryhodných zdrojov, ale nespresnil, odkiaľ ich má. Varuje však, že ak Saddám nedovolí zbrojným inšpektorom OSN návrat do Iraku a neumožní im splniť ich úlohu, ktorou je likvidácia zbraní hromadného ničenia, medzinárodné spoločenstvo by malo okamžite konať. V dokumente, ktorý britská vláda uverejnila len niekoľko hodín pred začiatkom mimoriadnej schôdze parlamentu, je okrem iného zachytená aj história vývoja irackých zbraní.
Odborníci však upozorňujú, že Británia nepredložila žiadne nové dôkazy. Rovnaký názor majú aj ľavicoví poslanci. Domnievajú sa totiž, že vojna s Irakom je predovšetkým vojnou Georgea W. Busha o ropu, a tiež, že britská zahraničná politika by nemala byť závislá od americkej.
Kabinet sa však všemožne snaží získať podporu verejnosti, a predovšetkým poslancov, pre britskú účasť vo vojne proti Iraku. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý včera uverejnil londýnsky denník Guardian, drvivá väčšina Britov - 86 percent - je totiž presvedčených, že vláda by mala získať súhlas parlamentu a OSN pred tým, než zaútočí na Saddáma Husajna.
V kuloároch sídla OSN v New Yorku sa v pondelok začali vyjednávania o Iraku. Niektorí pracovníci OSN podľa informácií francúzskych novín Libération uviedli, že v "týchto dňoch" možno očakávať novú rezolúciu. "Každý čaká, čo chcú USA presadiť a potom sa bude môcť začať bitka," povedal pre Libération nemenovaný diplomat.
Americký prezident George W. Bush nebude mať ľahkú úlohu, musí mnohých presvedčiť, dodal diplomat. Bush v pondelok zopakoval, že "chce tvrdú rezolúciu, ktorá bude požadovať účty od irackého prezidenta Saddáma Husajna". Nemenovaný diplomat dodal, že ťažko predvídať, čo sa stane. "Fakt, že by sa podarilo napísať rezolúciu, ktorá by uspokojila Washington, Bagdad a všetkých ostatných, by sa rovnal malému zázraku," citoval Libération diplomata.
Autor: Londýn/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.