Bratislava - Prieskumy volebných preferencií patria pred voľbami medzi najsledovanejšie informácie.
Posledné výsledky, zverejnené dva týždne pred voľbami, sa napokon od skutočnosti najviac líšili v prípade SDKÚ a Smeru. Strany si v závere kampane vymenili miesta.
Údaje pre posledné zverejnené prieskumy agentúry zbierali na prelome augusta a septembra. V niektorých respondenti dokonca dali viac hlasov Smeru, ako budúcemu víťazovi volieb a dlhodobému lídrovi prieskumov HZDS. Platí to pre údaje agentúr MVK, Focus a Dicio.
SDKÚ stabilne obsadzovala až štvrté miesto (za SMK),
takmer podľa všetkých odhadov mala získať len okolo 10 percent hlasov. Najviac hlasov mala strana premiéra Dzurindu dostať podľa prieskumu agentúry Dicio, najmenej podľa ÚVVM. Predpovede sa líšili najmenej pri HZDS, SMK, KDH a ANO.
Odchýlky skutočnosti od prieskumov sa nevymykajú štatistickej odchýlke, ktorá je 2 percentá. Volebný zisk HZD všetky agentúry nadhodnotili, výsledky KSS
boli ale nakoniec podstatne lepšie, než ako napovedali prieskumy. KSS by sa do parlamentu dostala iba podľa prieskumu Slovenského rozhlasu, ktorého predpovede sa najviac priblížili skutočnosti. Tesne nasledoval ÚVVM a s miernym odstupom ostatné agentúry.
Šéfovia agentúr považujú za jednu z najdôležitejších príčin odchýlok v prieskumoch volebné moratórium, ktoré neumožňuje zverejňovanie volebných preferencií 14 dní pred voľbami. Cieľom tohto ustanovenia v zákone je, aby sa voliči nedali ovplyvniť skreslenými výsledkami prieskumov a mali pokoj na rozmyslenie.
"Pochybujem o akomkoľvek zmysle moratória. Prieskumy sú
informácia a nie predvolebná kampaň," povedal Pavel Haulík z agentúry MVK. Haulík považuje moratórium za veľkú hlúposť.
Pridáva sa aj František Szabo zo štátneho ÚVVM: "V demokratickej spoločnosti je to nesprávne, pozrite sa na Nemecko, tam sa prieskumy objavovali do poslednej chvíle."
Haulík hovorí, že údaje spred volieb nemožno považovať za volebnú prognózu, skôr sa dajú použiť na interpretáciu toho, čo sa udialo za posledné tri týždne kampane. "To je, akoby ste teraz niekomu povedali, že Dunaj má 10 metrov a on tých 10 metrov nemá, pretože ich mal pred 5 týždňami," tvrdí.
Šéf MVK si nemyslí, že by sa agentúry pred voľbami
pomýlili. "Môže to byť seknutie, ale nemôžu sa seknúť všetky agentúry rovnakým spôsobom, to je absolútne nepravdepodobné. Chyba nie je v agentúrach, ale v tom, že sa situácia zmenila," hovorí.
Väčšina agentúr robila aj prieskumy, ktoré už nemohli
zverejniť, aby neporušili moratórium. "My sme si taký prieskum robili, ukázal nám, že SDKÚ naberá na sile, ale to sme už nemohli uverejniť," povedal Szabo z ÚVVM.
"My sme robili prieskum 10 dní pred voľbami, tam to ešte nebolo. K zvratu muselo prísť neskôr,"
tvrdí Haulík.
Roman PATAJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.