mediálneho výskumu (OMV) Slovenského rozhlasu (SRo).
Približne 450 anketárov OMV oslovilo v 505 volebných okrskoch po celom Slovensku okolo 8 300 voličov, z čoho pri celkovom počte 2 913 267 voličov, ktorí skutočne aj volili, vyplýva, že jeden respondent "predstavoval" asi 350 reálnych voličov. "Naše skúsenosti vravia, že vyšší počet respondentov než tých takmer 8 300 už zásadne na percentuálny odhad nevplýva," tvrdí I. Sečík.
Okrem SRo zabezpečoval OMV prognózy volebných výsledkov i pre televízie STV a TA3. Trafil víťaza, ale s vysokým rozdielom 3,2 percenta, a pomýlil si druhé a tretie miesto. "Analyzujeme to, zatiaľ nevieme, čím to bolo spôsobené. Napriek tomu hodnotíme naše prognózy ako slušné." Pre zaujímavosť sme vypočítali, že v rámci siedmich strán, ktoré zdolali päťpercentnú parlamentnú hranicu, sa OMV seklo priemerne o 1,25 percenta, pričom jeho definitívna prognóza bola v sobotu okolo 17.45 hod.
"Nesprávnym" víťazom konečnej prognózy agentúry MVK, v sobotu v službách TV Markíza, približne o 17. hodine bola SDKÚ a percentuálny rozdiel HZDS k neskorším neoficiálnym výsledkom bol rovnako ako u OMV značný (2,7, priemerná odchýlka u parlamentných strán bola 1,13). "To musí byť omyl," tvrdí riaditeľ Agentúry MVK Pavel Haulík, "to ešte nebola konečná, len priebežná prognóza," ale tlačové agentúry túto prognózu za konečnú jasne označujú. Definitívny odhad MVK asi o 22. hodine mal však už i "dobrého" víťaza, i jeho percentuálny rozdiel oproti výsledkom bol už nižší (1,7, spomínaná priemerná odchýlka 0,88). To už však nebola prognóza (čiže číslo získané len tzv. "exit pull" prieskumom anketárov), ale odhad, teda prognóza korigovaná na základe už získaných skutočných konkrétnych výsledkov volieb z určitých okrskov.
MVK mala v 300 volebných okrskoch 600 anketárov, ktorí oslovili 18 400 voličov. "Naša prognózu i odhad boli v norme, žiadne dramaticky veľké rozdiely nevznikli," dodal P. Haulík.
Autor: vra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.