Predseda vlády - Mikuláš Dzurinda (SDKÚ). O mene premiéra nie sú pochybnosti. Výhrady k Dzurindovi nevyjadrila žiadna koaličná strana.
Podpredseda vlády - pravdepodobne Pál Csáky (SMK). SMK by však radšej prijala ekonomický rezort.
Minister zahraničia - Eduard Kukan (SDKÚ), Ján Figeľ (KDH). Väčšie šance má Kukan. O Figeľovi nie sú celkom presvedčení ani v KDH. Šance KDH na kreslo ministra zahraničia by vzrástli, ak by sa vzdalo kresla ministra vnútra alebo obrany.
Minister vnútra - Ivan Šimko (SDKÚ), Vladimír Palko (KDH). Pre kresťanských demokratov je obsadenie rezortu vnútra prioritou. Verejne sa o tom zmienil predseda KDH Pavol Hrušovský. Prečo budú na tomto rezorte trvať, nevysvetlil. Dzurinda bude asi chcieť svojho ministra podržať.
Ministerstvo obrany - Vladimír Palko (KDH), Ivan Šimko (SDKÚ), Rastislav Káčer. Ak KDH neobsadí vnútro, malo by získať práve obranu. Súčasný štátny tajomník Káčer (údajne ho presadzuje ANO) má výhodu v tom, že má dobrú povesť v zahraničí.
Ministerstvo spravodlivosti - Daniel Lipšic (KDH). Išlo by o najmladšieho ministra v histórii Slovenska. Počas Čarnogurského éry bol dlhší čas vedúcim úradu ministerstva spravodlivosti. Dnes pôsobí ako advokát.
Ministerstvo financií - Ivan Mikloš (SDKÚ). Podporuje ho vlastná strana a ani ostatní partneri nemajú námietky.
Ministerstvo hospodárstva - Robert Nemcsics (ANO). Za tretej Mečiarovej vlády bol istý čas vedúcim úradu na ministerstve financií.
Ministerstvo dopravy - Pavol Prokopovič (SDKÚ), Pavol Minárik (KDH). Prokopovič je podnikateľom, Minárik je námestníkom bratislavského primátora. Väčšie šance sa dávajú Prokopovičovi.
Ministerstvo výstavby - Ištván Harna (SMK). Rezort zostane SMK, so svojím ministrom je spokojná.
Ministerstvo pôdohospodárstva - Pál Farkas (SMK), Vladimil Podstránsky (SMK). V samotnej strane ešte nie sú rozhodnutí, ktorého z nich nakoniec vyberú.
Ministerstvo životného prostredia - László Miklós (SMK). Ani v tomto prípadne sa v SMK o zmene vlastného ministra neuvažuje.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny - Zuzana Martináková (SDKÚ), Július Brocka (KDH). SDKÚ sa podľa našich informácií nebude zvlášť usilovať získať toto kreslo. Ak by ho však získala, kandidátkou číslo jeden je Martináková. Počíta sa skôr s tým, že obsadí kreslo podpredsedníčky parlamentu.
Ministerstvo zdravotníctva - Rudolf Zajac (ANO). Je to kandidát, o ktorom sa zatiaľ príliš nepochybuje. Sám však nie je členom strany.
Ministerstvo školstva - František Tóth (ANO). Tóth je riaditeľom súkromného gymnázia a tiež nie je členom strany. Ak ANO ministerstvo dostane, je prakticky jediným kandidátom.
Ministerstvo kultúry - Milan Kňažko (SDKÚ), Rudolf Chmel (ANO), František Mikloško (KDH). ANO a KDH sú veľmi rezervované k obsadzovaniu rezortu kultúry. Pre toto ministerstvo by sa museli vzdať lukratívnejších pozícií v ekonomickom alebo silovom rezorte. Nie je preto vylúčené, že doterajší minister Kňažko by sa v kresle udržal pre nezáujem ostatných koaličných strán.
Politické strany nechcú do médií hovoriť o kandidátoch na ministrov. Uvedený zoznam mien sa opiera o kuloárne informácie z prostredia politických strán.
Autor: sp, miš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.