Ani po nástupe ľavicovo
Reálne zelení totiž neveria, že sa Maďarsko zmestí do jednej rodiny v situácii, keď vo veci Dunaja, ktorý spája Európu, by sa dva susedné štáty nevedeli dohodnúť. Reálne zelení požadujú od maďarskej vlády, aby pokročila vo veci Dunaja. Súčasná situácia je pre Maďarsko škodlivá, poznamenal Juhos, ktorý zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že na Slovensku prijímajú tento stav. "Gabčíkovo vyrába energiu pre Slovensko a Slovensko čaká vstup do EÚ," konštatoval predseda klubu, podľa ktorého by Slovensko malo vyvinúť tlak na Maďarsko, aby sa na odborných základoch začali rokovania.
V súvislosti s gabčíkovským sporom v utorok v maďarskom parlamente vystúpil exminister životného prostredia Béla Turi-Kovács, ktorý pripomenul, že premiér Péter Medgyessy počas volebnej kampane sľuboval doriešenie gabčíkovského konfliktu bez dostavby vodného stupňa. Podľa poslanca sa odvtedy stalo iba toľko, že vláda zrušila post dunajského splnomocnenca a spisy odniesli na neznáme miesto. "Na maďarskej strane niet človeka, ktorý by odpovedal na telefóny z Bratislavy," povedal Turi-Kovács a dodal, že to všetko môže byť predzvesťou socialistami favorizovanej dostavby hrádzí.
Medzinárodný súdny dvor v Haagu v rozsudku vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros zaviazal strany, aby rokovali, a prijali nevyhnutné opatrenia na dosiahnutie cieľov pôvodnej zmluvy z roku 1997.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.