novinárov príliš nepresvedčili. Švajčiarsky denník Le Temps konštatuje, že Blair nepredložil nič zásadné a bude mať čo robiť, aby presvedčil európsku verejnosť o potrebe akcie proti Iraku.
Obvinenia proti Saddámovi Husajnovi podľa týchto novín odpovedajú duchu doby. "Blairovu vládu skrátka baví komunikovať," píše Le Temps a dodáva, že britský kabinet majstrovsky používa "zbrane hromadného presvedčovania".
Dokument britskej vlády, ani prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý predniesol pred necelými dvoma týždňami na schôdzi Valného zhromaždenia OSN, tak nepriniesli očakávaný výsledok. Prečo? "Ani Blairovi, ani Bushovi sa totiž nepodarilo rozptýliť určité obavy, ktoré vzbudzujú úvahy o skutočných zámeroch oboch politikov," uzatvára Le Temps.
Aj podľa ďalšieho švajčiarskeho denníka - Tribune de Geneve - Tony Blair nebol o nič úspešnejší než jeho mocný spojenec George Bush. A pripomína, že dôkazy o irackom zbrojnom programe môžu potvrdiť, alebo vyvrátiť len zbrojní inšpektori OSN, ktorí posúdia situáciu priamo na mieste, teda v Iraku.
Španielsky El País píše, že dlho očakávaný britský dokument o Iraku je vlastne len akousi etudou, praktickým cvičením zamestnancov oddelenia pre styk s verejnosťou a jej cieľom je získať podporu pre stanovisko prezidenta Busha. Dokument nepriniesol nič nové, a už vôbec nie nejaké nové dôkazy o tom, že by Irak by bol schopný použiť zbrane hromadného ničenia.
Autor: Ženeva/Madrid (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.