cena Spojených štátov na preslávenom autodróme v Indianapolis, ktorý je po francúzskom Le Mans v súčasnosti druhým najstarším chrámom automobilového sveta (prvé preteky sa tu jazdili už v roku 1911). Mimoriadna hegemónia tímu Ferrari sa síce postarala o to, že v oboch šampionátoch je už dávno rozhodnuté, no aj napriek tomu sa v Amerike očakáva najväčšia návšteva tohtoročnej sezóny, keď z dvestotisíc miest na štadióne v Indianapolis má byť vypredaných asi 150 tisíc! Slušné, no nie? Jacques Villeneuve, ktorý slávne oválové preteky 500 míľ v Indianapolis vyhral v roku 1995, však tvrdí, že využitie iba jednej zákruty a jednej rovinky zo slávneho oválu je málo a preteky by boli oveľa vzrušujúcejšie a rýchlejšie ako CART i IRL, ak by sa použila väčšia časť trate. Kanaďan má na tento názor asi svoj dôvod, no dúfam, že si uvedomuje aj to, že monoposty F1 sú o dosť ľahšie od amerických monopostov a rýchlosti, ktoré by dosiahli by mohli byť tak závratné, že v prípade havárie by pilotov neuchránili žiadne súčasné bezpečnostné opatrenia.
My sme si už v súvislosti s minulými ročníkmi hovorili o histórii trate a spomenuli sme aj charakter úpravy oválu pre novodobé potreby formuly jeden (v päťdesiatych rokoch sa na ovale v Indianapolise jazdili preteky, ktoré sa rátali do šampionátu F1, no z európskych tímov tam prakticky nikto necestoval). Dnešná trať pre preteky vozidiel grand prix využíva časť oválu (prvú zákrutu a cieľovú rovinku v protismere) a potom sa odkláňa na novovybudovanú technickú pasáž uprostred areálu. Trať, ktorá meria 4192 metrov, je tak prakticky bez výškového prevýšenia, no zároveň ako jediná v šampionáte disponuje klopenou zákrutou (to je presne ten úsek, ktorý sa používa z pôvodného oválu). Pôvodne sa špekulovalo, či spomínaný úsek nepomôže k rýchlostnému rekordu F1, no čas ukázal, že maximálna rýchlosť na konci najrýchlejšieho úseku sa pohybuje iba okolo 320 km/h a to na rekord zďaleka nestačí (napr. na Monze Coulthard teraz zajazdil max. rýchlosť 363,0 km/h). Napriek tomu sú v týchto pretekoch zvýšené nároky kladené na motor a brzdy. Preteky sa zvyčajne jazdia na jednu zastávku v boxoch, keď veľká alchýmia s pneumatikami ani s tankovaním tu zvlášť výrazne výsledky neovplyvňuje. Špekulovať nad tým, kto je tento rok najvážnejším favoritom je určite zbytočné. Prevaha "červených" je absolútna a rozhodovať sa môže tak akurát medzi Schumacherom a Barrichello. Vedenie tímu doteraz podporovalo Brazílčana, aby pre tím vybojoval aj druhé miesto v šampionáte, no keďže šance Ralfa Schumachera i Montoyu zostali už skutočne iba teoretické, od pretekov v Amerike, ako aj následne v Japonsku sa už očakáva ničím neobmedzovaný priamy súboj medzi pilotmi Ferrari. Podľa toho by teda zvíťaziť na Indianapolise mal Michael Schumacher. Ale nepredbiehajme. Nemec už ťahá sériu dvadsiatich rekordných pretekov za sebou bez poruchy a pretože každá séria raz musí skončiť, čo ak to bude práve teraz?
Pokiaľ ide o tímy, tak zaujímavou informáciou je, že v tíme Sauber sa v kokpite objaví Heinz Harald Frentzen, ktorý má na jedny preteky nahradiť Felipe Massu. Tím tak šalamúnsky obchádza Brazílčanov trest z Monzy, ktorý ho v nasledujúcich pretekoch posúva na rošte o desať miest dozadu. U tímov sa už na autách veľmi nepracuje a inžinieri skôr vysedávajú nad projekciou nových monopostov pre rok 2003. Na testoch sa teraz pracuje hlavne s pneumatikami. V tíme Ferrari ich v Mugello testovali Burti a Badoer. Williams ich testoval v Barcelone s Ralfom Schumacherom, Pizzoniom a Genem (mimochodom Gene končí spoluprácu testmana s týmto tímom). V Barcelone sa prezentoval aj McLaren s Coulthardom, Wurzom a Darrenom Turnerom, ktorí "brúsili" Michelinky. Na Silverstone rovnakú prácu zasa robil tím Renault s Buttonom, Alonsom a mladým Oliverom Gavinom (jazdil asi o dve sekundy pomalšie ako skúsení kolegovia), ktorý po prvýkrát dostal príležitosť otestovať monopost F1. V súvislosti so stále sa zlepšujúcim tímom Jaguar, ktorý sa po úspechu Irvina na Monze netají ambíciami na ďalšie body, je zaujímavá tiež informácia, že v Barcelone si tentoraz požičal testmana tímu Williams, Antonia Pizzoniu a Brazílčan jazdil takmer navlas rovnaké časy ako s "modrobielymi raketami"! Do úplného súčtu tímov si však doplňme, že Jordan testoval dva dni na Silverstone (Fisichella), BAR tri dni v Barcelone (Davidson a Villeneuve) a Toyota skúšala okrem iného už nový motor na rok 2003 vo francúzskom Le Castelled za účasti McNisha. V piatok sa potom nechali povoziť aj "pavúčieho muža" Helia Castroneves z americkej série IRL (Penske), ktorý bol celkom unesený a nie je vylúčené, že v novej sezóne doplní práve tento tím. Minardi netestovalo a Arrows je zdá sa pred totálnym kolapsom. Na súpiske F1 figuruje už iba formálne a nezúčastní sa ani posledných dvoch pretekov sezóny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.