Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je nelegálny.
Proces s Miloševičom pred haagskym tribunálom OSN vstúpil včera do druhej fázy, v ktorej bude prokuratúra predkladať dôkazy o zločinoch spáchaných počas konfliktov v Bosne a Chorvátsku. Okrem zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov čelí exprezident v bosnianskej žalobe aj dvom obvineniam z genocídy - v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Proti Miloševičovi by malo dovedna svedčiť 177 svedkov. Predpokladá sa, že jedným z prvých svedkov bude chorvátsky prezident Stipe Mesič. Miloševič vo svojej úvodnej reči vyhlásil, že žaloby týkajúce sa genocíd v Bosne a Hercegovine a zločinov proti ľudskosti v Chorvátsku sú "vymyslené" a "absolútne absurdné". Podľa exprezidenta nepravdivá obžaloba zbavuje Srbov všetkých základných ľudských práv - práv na život a sebaobranu.
Exprezident zdôraznil, že on osobne a Srbsko podnikli všetky kroky na zachovanie mieru, dodávajúc, že počas vojny v Bosne našlo v Srbsku útočisko zakmer 1000 Moslimov. Pripomenul, že sám podporil päť medzinárodných plánov pre Bosnu a vojna tam vypukla až po referende o nezávislosti, ktoré sa uskutočnilo bez srbskej účasti. Miloševič uviedol, že neospravedlňuje fakt, podľa ktorého Srbi zo Srbska pomáhali Srbom v Bosne a Chorvátsku, aby zabránili podobnej genocíde, akú v druhej svetovej vojne spáchali "isté" jednotky pod velením Hitlera a Mussoliniho. Z vyvolania konfliktov v bývalej Juhoslávii obvinil USA a "nacionalistické separatistické sily".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.