situácie a nevyriešené problémy či spory. Skutočne ťažké straty, ako je rozpad manželstva, úmrtie v rodine alebo závažné pracovné problémy, vyvolávajú hlboké depresie. Pravá depresia vyvoláva trvalý smútok a pesimistickú náladu s pocitmi úzkosti a beznádeje, ovplyvňujúce naše správanie a často aj fyzický stav. V priemere 1 človek z 25 trpí natoľko depresiami, že už ide o duševnú chorobu, ktorá si vyžaduje odbornú starostlivosť. Depresiami trpel aj istý významný politik, ktorý s nimi bojoval tak, že si neustále pripomínal, že aj tá najhlbšia depresia vždy zasa zmizne.
Depresia môže mať veľa príčin a prejavov. V podstate ide o emóciu, a to predovšetkým subjektívnu. V istom slova zmysle ju možno označiť ako útlm pudu sebazáchovy. Tento útlm sa môže týkať rozličných stránok hodnotenia a sebahodnotenia. K prejavom depresie môže patriť napr. chýbanie chuti do života, a to bez osobitného smútku. O prejav depresie ide aj v prípade, že nie je prítomná čerstvosť, živosť a sviežosť jedinca.
Ľudia trpiaci depresiami tento stav často zakrývajú pred najbližšími. Mnohí z nich nie sú ochotní pripustiť, že ide o vážny stav a že by mali vyhľadať odbornú pomoc. Ak je človek po prekonaných depresiách náchylný na ich recidívy, mal by v rámci prevencie použiť niektoré z metód na prekonávanie stresu, vrátane zmeny postojov k sebe samému v zmysle sebaovládania a pozitívneho myslenia. Ak depresia trvá viac ako 2 týždne - bráni človeku v zaspávaní alebo mu prekáža v práci a narúša jeho normálny vzťah k ostatným ľuďom - mal by vyhľadať psychoterapeuta. Ten s ním môže pracovať na hľadaní príčin vzniku depresie a spôsobu, ako ju prekonať. Pri samovražedných myšlienkach treba odbornú pomoc vyhľadať ihneď. Depresia je zlá, ale dá sa s ňou bojovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.