lode, ktoré ich tam majú dopraviť. "Situácia je zúfalá," uviedol vo štvrtok novinárom Valerij Riumin, riaditeľ ruskej sekcie ISS.
Riumin, ktorý je tiež jedným z vrcholových dizajnérov výrobcu rakiet - spoločnosti Energija, ktorá dodáva rakety Sojuz, tvrdí, že spoločnosť nemá na budúci rok peniaze na ich stavbu. "Trvá to dva roky, aby sa postavila raketa. Pokiaľ nezadáme dnes objednávku, nebudeme mať čím letieť v roku 2004," dodal.
Rusko, kľúčový člen programu ISS, na ktorom sa podieľa 16 štátov, sa zaručilo, že zabezpečí kapsulu Sojuz. Tá môže vyniesť na obežnú dráhu troch ľudí, pričom zostáva pripojená k ISS niekoľko mesiacov a môže sa použiť pre naliehavé záchranné operácie. Sojuz je určený pre použitie na jednu misiu. Riumin dodal, že bez Sojuzu nebudú môcť americké posádky využívať vesmírnu stanicu, keďže ich raketoplány sú dimenzované, aby zostali na ISS na maximálne tri týždne.
Americký program tiež nemá alternatívne zabezpečenie pre záchranné misie. "To je dôvod, prečo sa nastolila otázka pozastavenia stálych misií s ľudskou posádkou k stanici," povedal a pripomenul, že už poslal list svoju americkému náprotivku, vysvetľujúc ruské obavy. Navrhol, že publicita o finančných problémoch Ruska možno prijme vládu v Moskve k tomu, aby vyčlenila viac finančných prostriedkov. "Možno sa vláda rozhodne vyhnúť sa medzinárodnému škandálu," povedal Rjumin pre britskú agentúru Reuters a dodal: "Ale úprimne vám poviem, takmer som sa vzdal nádeje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.