víkendovej chalupe, kde nepotrebujeme uskladňovať veľké množstvá potravín. Nech už je dôvod akýkoľvek, môže nastať problém s jej umiestnením. Ak je chladnička položená na dlážke, musíme sa zohýbať, keď z nej niečo chceme vybrať, preto je vhodnejšie uľahčiť prístup do nej zvýšením úrovne.
Môžeme to urobiť niekoľkými spôsobmi - uložiť ju na vhodný kus nábytku, kde nebude prekážať, napr. na skrinku alebo stôl, prípadne vyrobiť na stenu konzolu vo vhodnej výške. Okrem takýchto tradičných riešení vám ponúkame originálnejší spôsob jej umiestnenia, ktorý zároveň rieši aj spôsob uskladňovania trvanlivých potravín, ktoré nepotrebujú byť v chlade, alebo uskladňovania hrncov a iných kuchynských potrieb. Ide o skrinku, ktorú vzhľadom a rozmermi prispôsobíme presne danej chladničke. Urobíme si falošnú "suchú" chladničku.
Skrinka musí vzhľadom na pomerne veľkú hmotnosť chladničky zniesť dosť veľké zaťaženie. Na jej výrobu použijeme drevotrieskové dosky alebo hrubšiu preglejku na kostru, tenšiu preglejku na bočné steny a dvierka. Zadnú stenu a dno urobíme tiež z hrubšej drevotriesky kvôli pevnosti konštrukcie.
Pri stavbe kostry postupujeme podľa obrázka A. Začneme dnom 1, ktoré vyrežeme podľa pôdorysu chladničky z hrubej preglejky. Zo šírky však uberieme na každej strane asi 2 cm, podľa hrúbky dosky, ktorú použijeme na bočné steny. Znútra prilepíme a následne priskrutkujeme hrubšími skrutkami dva rámy zo zvislých (2) a vodorovných (3) líšt. Výšku zvislých líšt si zvolíme podľa potreby, skrinka môže byť jednoduchá nízka, alebo vysoká s vnútornými poličkami. Zadné zvislé lišty môžu byť širšie (8 10 cm), predné urobíme užšie, aby sme neobmedzovali prístup do vnútra. Vodorovné sú rovnako široké ako zadné zvislé, ich dĺžku určuje šírka skrinky a zároveň chladničky. Ako je vidieť z obrázku A, zadná vodorovná lišta je položená na zvislé lišty, preto tie budú kratšie oproti predným o hrúbku použitej dosky. Predné vodorovné lišty sú do vodorovnej zapustené.
Zadnú stenu (4) zhotovíme z ľahšej drevovláknitej dosky, vyrežeme do nej kruhovým vyrezávačom niekoľko ventilačných otvorov. Pribijeme ju klinčekmi na dno a zadný lištový rám. Z hrubej preglejky alebo drevotrieskovej dosky vyrežeme bočné steny 5 a 6. Tie priskrutkujeme na dno a zvislé lišty rámov (2). Hlavičky skrutiek zapustíme pod povrch a zatmelíme, aby ich nebolo vidno, po zaschnutí tmelu vybrúsime do roviny. Hornú stenu skrinka nepotrebuje, chladnička je položená priamo na vodorovných lištách 3.
Dvere zhotovíme zlepením líšt 7 a 8, ktoré pre zväčšenie pevnosti zoskrutkujeme. Na vzniknutý rám skrutkami upevníme z prednej strany drevovláknitú dosku. Hrúbku dverí zhotovíme podľa dvierok chladničky. Keďže chladničky majú hrany sien zaoblené, rovnaké zaoblenie urobíme aj na obvode našich skrinkových dvierok. Dosiahneme ho rašpľou a brúsnym papierom. Na obrázku B vidíme vodorovný rez dvermi a prednou časťou skrinky. Dvere na skrinku priskrutkujeme závesmi 9, ktoré sú upevnené na lište 2 a ráme dverí 8. Na opačnej strane priskrutkujeme z vnútornej strany skrinková magnetický zámok 10.
Na dno zospodu v rohoch priskrutkujeme malé drevené alebo gumové valčeky, ktoré budú tvoriť nohy. Celú skrinku môžeme otapetovať umývateľnou samolepiacou tapetou, ešte lepšie riešenie je nastriekať ju po natretí základnou farbou vhodným sprejom, určeným na biely smalt (napr. Duplicolor). Ilúzia bude takmer dokonalá, ak zoženieme rovnaký držiak na otváranie dverí, alebo kúpime dva rovnaké a vymeníme aj pôvodný držiak na chladničke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.