hromadného ničenia po umožnenie vstupu do všetkých zariadení kvôli previerke. Irak by ma následne dostať 30 dní na úplné priznanie akýchkoľvek stále existujúcich jadrových, chemických, biologických alebo balistických zbrojných programov.
Vyplýva to z návrhu rezolúcie pripravenom Spojenými štátmi, ktorý bude obiehať v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN. Ak by sa Bagdad zdráhal splniť tieto požiadavky, rezolúcia by ho varovala, že pre zabezpečenie jeho spolupráce môžu byť použité "všetky potrebné prostriedky", čo je diplomatický termín pre vojenskú akciu.
Irak v sobotu oznámil, že nebude akceptovať nové pravidlá, ktoré chcú USA uplatniť v zbrojných inšpekciách OSN. Iracký viceprezident Táhá Jásín Ramadán vyhlásil, že jeho krajina nebude súhlasiť so žiadnymi dodatočnými procedúrami, ktoré by ju mohli poškodiť.Ako uviedli predstavitelia oboznámení s obsahom navrhovanej rezolúcie OSN týkajúcej sa Iraku, USA požadujú neobmedzený prístup na akékoľvek miesta v krajine a ochranu inšpektorov bezpečnostnými silami.
Niekoľko desiatok tisíc demonštrantov, medzi nimi aj politici a osobnosti verejného života, sa v sobotu zišlo v Londýne na manifestácii proti možnej americko-britskej vojne v Iraku. Sprievod išiel spred stanice metra "Embankment" na severnom brehu Temže smerom k oficiálnemu sídlu britského premiéra Tonyho Blaira na Downing Street. Skončil sa v Hyde Parku.
Rusko nie je príliš nadšené novou rezolúciou, ktorú navrhla Organizácia Spojených národov pre odzbrojenie Iraku. Informovala o tom včera tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na slová ruského ministra zahraničných vecí Igora Ivanova, podľa ktorého by sa rezolúcia vo forme, v akej je predložená, nedokázala implementovať.
Autor: New York/Bagdad/Londýn/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.