cigarety s veľkými nápismi "Fajčenie zabíja" alebo "Fajčenie vážne škodí tebe a tvojmu okoliu", ktoré budú musieť zaberať najmenej 30 percent plochy cigaretovej škatuľky.
Do konca septembra 2003 musia úplne zmiznúť z predaja škatuľky s nenápadným upozornením ministerstva zdravotníctva, že fajčenie škodí zdraviu. Od 30. septembra 2003 budú zakázané označenia ako "light" a "mild", ktoré podľa Bruselu vyvolávajú klamlivý dojem, že takéto cigarety sú menej škodlivé. Ešte tento rok schváli Európska komisia pravidlá pre používanie farebných fotografií s pľúcami či zubami poškodenými fajčením. Členské štáty sa budú môcť rozhodnúť, či takéto fotografie chcú používať na obaloch cigariet. Takéto, alebo iné dodatočné varovanie bude musieť popri hlavnom varovaní pokrývať najmenej 40 percent plochy cigaretovej škatuľky.
Do konca roka musia tabakové koncerny predložiť zoznamy látok používaných pri výrobe cigariet, ktoré majú členské štáty sprístupniť verejnosti. Od 1. januára 2004 začnú platiť nové znížené maximálne povolené hodnoty pre obsah dechtu, oxidu uhoľnatého a nikotínu v cigaretách. Jedna cigareta bude môcť obsahovať najviac po desať miligramov dechtu a oxidu uhoľnatého a jeden miligram nikotínu. Všetky opatrenia budú musieť po svojom vstupe do EÚ uplatňovať aj kandidátske krajiny. "Som presvedčený, že nová legislatíva pomôže znížiť počet úmrtí spôsobených fajčením," uviedol komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľov David Byrne. Cieľom EÚ je podľa neho znížiť počet fajčiarov v EÚ z jednej tretiny na menej ako jednu pätinu populácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.