prijímania tekutín. V horúcich letných dňoch by sme mali telu dodať tri až štyri litre tekutín denne, z toho minimálne polovicu dávky v dopoludňajších hodinách, vždy pri pocite smädu. V chladnejších mesiacoch je to o niečo menej.
Okrem čistej vody z vodovodu, z nezávadných studní a z
prameňov vôd, vrátane minerálnych, vhodné je piť nealkoholické, najmä nesladené a menej sýtené nápoje. Vhodné z nich sú aj šťavy a čaje zo záhradných plodín, ktoré okrem uhasenia smädu zvyčajne priaznivo účinkujú na funkcie niektorých orgánov človeka, predovšetkým obsahom vitamínov, minerálnych látok a ďalších dôležitých výživových látok. Zo zeleninových štiav je najvzácnejšia šťava z mrkvy. Má vysoký obsah betakaroténu (z neho sa vytvára vitamín A), vitamínov skupiny B, vápnik, horčík, železo a vlákniny. Pohár mrkvovej šťavy dodá organizmu potrebnú dávku uvedených živín.
Šťava pôsobí v prevencii civilizačných ochorení, lieči chudokrvnosť, posilňuje pečeň a znižuje množstvo cholesterolu v organizme. Šťava z rajčiakov blahodarne pôsobí pri srdcovo-cievnych ochoreniach, pri poruchách trávenia a látkovej premeny. Šťava z čerstvých listov hlávkovej kapusty sa používa najmä pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástníka, pri gastritídach a kolitídach a celkove posilňuje organizmus. Čerstvá šťava zo zeleru a petržlenu povzbudzuje látkovú premenu a blahodarne pôsobí pri rôznych chorobných stavoch (napríklad pri infekčných ochoreniach, pri chorobách pečene a očí, pri meteorizme a podobne), najlepšie v kombinácii s mrkvovou šťavou. Šťava z reďkví (najmä z čiernej) má pozitívne účinky na pečeň a žlčník a urýchľuje proces trávenia. Liečivé účinky má i šťava z červenej repy (cvikla), ktorej sa pripisuje protirakovinové pôsobenie.
Aj ovocné šťavy majú vysokú biologickú hodnotu. Najzdravšie sú v surovom stave a keď sú hustejšie, prípadne veľmi sladké alebo kyslé, možno ich riediť vodou. Najhodnotnejšie sú predovšetkým šťavy s vysokým obsahom vitamínu C, najmä z čiernych i červených ríbezlí, citrusových plodov, jahôd, malín, čučoriedok a jabĺk. Najviac používaná je jablková šťava a šťavy z citrusových plodov, hlavne z pomarančov, ako aj z čiernych ríbezlí a hrozna. Všetky majú široké spektrum pôsobenia proti civilizačným chorobám a ochoreniam zažívacieho traktu. Posilňujú tiež ľudský organizmus. Možno ich piť samostatne, ale aj v kombinácii s inými šťavami. Veľmi chutné a hodnotné šťavy získame
napríklad týmito kombináciami: baza čierna - červené ríbezle; baza čierna - jablká; čierne ríbezle - červené ríbezle; egreše - červené ríbezle, a to v pomere 1 : :4, ale tiež dule - jablká v pomere 1 : 10 a hrušky - jablká v pomere 1 : 3.
Obľúbené sú pitné kúry neskvasenej hroznovej šťavy, no i kvasiacej šťavy (burčiak) počas sezóny zberu hrozna. Lieči sa nimi najmä vysoký tlak, slabosť cievneho systému, kožné choroby, dna, chudokrvnosť, choroby pečene, ľadvín a žalúdočno-črevného traktu. Osviežiť sa možno aj ovocnými sirupmi zriedenými prírodnou alebo sýtenou vodou, prípadne minerálkou. Vhodné sú hlavne sirupy z malín, ríbezlí, jahôd, višní, jabĺk, citrusových plodov a kivi. Tieto nápoje sú vhodné najmä pre deti a mládež ako náhrada za kola nápoje. Obmedzuje nimi tiež konzumáciu kávy, ktorá dehydruje organizmus.
(hk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.