Výrobcovia na celom svete to v dnešnej dobe nemajú ľahké
Príručku s rozsahom 250 strán vydala Asociácia pre etický spotrebiteľský výskum a jej autori v nej vraj vôbec prvýkrát systematicky rozoberajú značkové výrobky a obchodné siete podľa 14 rôznych etických hľadísk: od testovania produktu na zvieratách, cez finančné dary politickým stranám až po existenciu pobočiek v krajinách s represívnymi režimami.
Autori čerpali informácie z podkladov rôznych záujmových skupín, z výsledkov súdnych procesov, ale aj z hodnotenia firiem samotných. Takže, čo sa týka elektroniky, ako sú počítače, televízia a videá, niektoré osvedčené značky ako napríklad Sony, Aiwa, JVC alebo Compaq či Hewlet Packard skončili v hodnotení podľa etických kritérií medzi najhoršími.
Príručka hodnotí okrem iného aj to, či možno recyklovať opotrebované výrobky, ktoré by mohli poškodiť životné prostredie. Cieľom tejto brožúrky nebolo vraj zahanbiť výrobcov, ale naopak, povzbudiť tých, ktorí berú výčitky ekológov a obhajcov ľudských práv vážne pri inovácii svojej výroby. Odborníci na marketing však poznamenávajú, že zákazníci sa síce v rôznych prieskumoch prezentujú ako radikálni obhajcovia etických princípov, pri nákupe v supermarkete však dávajú prednosť pohodliu a zvykom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.